Αποστολέας Θέμα: Βελτιώσεις V7 Stone '13  (Αναγνώστηκε 11008 φορές)

Βελτιώσεις V7 Stone '13
« στις: Ιουλίου 16, 2019, 01:31:51 μμ »

Αποσυνδεδεμένος tgeo

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Guzzi 100% lover
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,
Είμαι ο Γιώργος από Πάτρα και είμαι καλά  :biggrin:
Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα και απέκτησα μια κούκλα V7 Stone '13 σε κατάσταση βιτρίνας με 4300km.
Ο προηγούμενος κάτοχος (θενκς Κώστας) έχει κάνει κάποιες μικρές αισθητικές παρεμβάσεις και θα ήθελα την άποψή σας σε 2 ακόμα που θα ήθελα να κάνω.
1. Πίσω φτερό, θα ήθελα κάτι πιο κομψό πχ https://www.kompo-tech.com/prodotto/cross-rear-fender-for-v7/?lang=en ή http://www.classicco.biz/motocicletas/guzzi-fender αλλά το κόστος μου κάνει λίγο υπερβολή. Κάπου είδα στο φόρουμ αντίστοιχη Ελληνική κατασκευή με της Baak αλλά δεν το βρίσκω πια.
2. Θερμομονωτική ταινία στους λαιμούς. Έχει βάλει κάποιος? δημιουργεί πρόβλημα με τις ανεβασμένες θερμοκρασίες? 

Τέλος διαβάζοντας το ποστ "Guzzitech ecu tuning" διαπίστωσα ότι και το δικό μου συμπεριφέρεται λίγο περίεργα στις χαμηλές, ιδιαίτερα όταν είναι κρύο. Αξίζει τον κόπο να περάσω τη χαρτογράφηση του griso.org? Υπάρχει κάποιος φίλος που μπορεί να με καθοδηγήσει ώστε να βρω τη βέλτιστη λύση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιώργος

Απ: Βελτιώσεις V7 Stone '13
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 16, 2019, 02:49:44 μμ »

Αποσυνδεδεμένος carcano

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 2315
  • Terminator
  • Μοτοσυκλέτα: Moto Guzzi V8
Καλως ηλθες Γιωργο

γεματος φουρια και ενεργεια για την νεα σου μοτο.

Κατα αρχην....με γεια σου...

πηρες ενα αξιολογο allround ροπατο μηχανακι...

η εμφανιση ειναι θεμα γουστου...αν και προσωπικα δεν θα πειραζα πολυ το συγκεκριμενο μια ςκαι το βρισκω ιδιαιτερο και ομορφο απο μαμα.

Η ρυθμιση του ψεκασμου ειναι ενα καλο θεμα συζητησης, και υπαρχουν φιλοι στην ομαδα που το εχουν παει σε αλλο επιπεδο, με ρυθμισεις που μεταμορφωνουν την μοτο....
και με μειωμενη καταναλωση, αλλα κυριως με καλυτερη αποκριση.

Δες πρωτα ομως στον τοπικο αντιπροσωπο Παπανικολαου, οτι φορας την σωστη "μαμα" εκδοση για Ελλαδα (και χωρες του νοτου) στον εγκεφαλο την μηχανης, διοτι συχνα ερχονται με το default setting
Keep riding.

Απ: Βελτιώσεις V7 Stone '13
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 16, 2019, 06:19:12 μμ »

Αποσυνδεδεμένος manos77

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 491
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 1100 truccata
Γειά σου Γιωργο,
θα έλεγα κατ'αρχήν βεβαιώσου ότι το μηχανάκι είναι σωστά ρυθμισμένο (βαλβίδες κτλ).
Από εκεί και πέρα αν πάλι δεν είσαι ικανοποιημένος η πιο value for money λύση είναι οι χάρτες του griso.org.

Απ: Βελτιώσεις V7 Stone '13
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 18, 2019, 12:05:26 μμ »

Αποσυνδεδεμένος tgeo

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Guzzi 100% lover
Καλημέρα,

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα πάει για έλεγχο στον Παπανικολάου και θα επανέλθω.
Σχετικά με τις θερμομονωτικές & το πίσω φτερό υπάρχει κάποια άποψη;

Απ: Βελτιώσεις V7 Stone '13
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 19, 2019, 03:52:26 μμ »

Αποσυνδεδεμένος carcano

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 2315
  • Terminator
  • Μοτοσυκλέτα: Moto Guzzi V8
θερμομονωτικές ...

θα τις απεφευγα....

δεν προσθετουν τιποτε, δημιουργουν οξειδωσεις ...
αν σου αρεσουν....βαλτες

Πισω φτερο δεν ξερω...δεν εχω αλλαξει ποτε αλλα με fiberglass μπορεις να φτιαξεις οτι θελεις...
Keep riding.