Αποστολέας Θέμα: αγορά δαγκάνας on line  (Αναγνώστηκε 12220 φορές)

αγορά δαγκάνας on line
« στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 05:53:47 μμ »

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Griso 1100
  • Πόλη: Μυτιλήνη
Σε συνέχεια του https://forum.guzzisti.gr/index.php?topic=90.0 αποφάσισα να αλλάξω τη δαγκάνα. Και άρχισα να ψάχνω...

Γερμανός : 353 €, μου πέσαν τα αυτιά... http://www.stein-dinse.biz/Complete-partlist/Unsorted/Bremszan-vorn-rs-Gold::161365.html
Ολλανδός : 322€ http://www.tlm.nl/webshop/en/brakecaliper-front-breva-grios-056523300000-moto-guzzi?___SID=U
Αμερικάνος : 93€ !!! http://www.harpermoto.com/rh-front-brake-caliper-gold-05652330.html?currency=EUR
Γιαπωνέζος: 144€ http://www.j-mart.biz/j-parts/index.php?main_page=product_info&cPath=1_2653_2654&products_id=16178
άλλος Γιαπωνέζος: 130€ http://japan.webike.net/products/21161948.html
άλλος Αμερικάνος: 275$ ~ 218€ http://www.guzzitech.com/store/product/brembo-6800-rt-gld/

έχω βρει και άλλα ανάλογα, γενικά, Ευρώπη 250-350, Αμερική 95-220, Ιαπωνία τα δύο που έγραψα...

Αναρωτιέμαι... είμαι Ευρωπαίος δηλαδή μ@***@ς?
il capo dei bravi

Απ: αγορά δαγκάνας on line
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 06:00:14 μμ »

Αποσυνδεδεμένος FANIS

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 1036
  • I believe in a twin iron eagle...
  • Μοτοσυκλέτα: Black widow-Bobos
  • Πόλη: Mandello del Loutrakio
Γμστ....

Ειδικά ο γνωστός γερμανός και ο γνωστός ολλανδός το έχουν παρακάνει... Εχουν βρει την κότα με τα χρυσά αυγά...

Εδώ, φίλος μου που μένει στη Monza (ούτε 70 χλμ από Mandello), κάτοχος 3 guzzi, που τρέχει και σε αγώνες κλασσικών σε όλη την Ευρώπη, τον ρώτησα από που παίρνει πράγματα και τι μου λέει???

"Από stein-dinse φυσικά!  (!!!!!)  εδώ στην Ιταλία δεν βρίσκεις άκρη"..

Κι έμεινα μλκας...

Η ζωή είναι ωραία!

Απ: αγορά δαγκάνας on line
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 06:42:21 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Dr.JoHN

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Guzzi 100% lover
Don Rodrigo,
H Βιδα επιανε στην μποτα του μπροστινου ή ειναι βιδα της δαγκανας?
Δεν εχω καταλαβει για ποιο μηχανακι μιλαμε, οποτε βοηθησε με.
Ειναι το Griso? και αν ναι, φοραει την 6800 Series: P3034 ?
Τι χρωμα...?

Αν μπορεις στειλε μια φοτο που ηταν η βιδα.
Ειναι λιγο κουφο να αγορασεις δαγκανα, οποτε στειλε φοτο, μηπως δεν χρειαζεται.

Απ: αγορά δαγκάνας on line
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 08:53:50 μμ »

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Griso 1100
  • Πόλη: Μυτιλήνη
Don Rodrigo,
H Βιδα επιανε στην μποτα του μπροστινου ή ειναι βιδα της δαγκανας?
Δεν εχω καταλαβει για ποιο μηχανακι μιλαμε, οποτε βοηθησε με.
Ειναι το Griso? και αν ναι, φοραει την 6800 Series: P3034 ?
Τι χρωμα...?

Αν μπορεις στειλε μια φοτο που ηταν η βιδα.
Ειναι λιγο κουφο να αγορασεις δαγκανα, οποτε στειλε φοτο, μηπως δεν χρειαζεται.

Σ'όλα μέσα έπεσες. Griso 1100, 6800 χρυσή, p4 3034, 65mm στήριξη. Πλάκα έχει που δε κατάλαβες... Αν καταλάβαινες δηλαδή, θ'αξερες και τον αριθμό πλαισίου?  :o
Η δαγκάνα κρατιέται απο δύο βίδες. Περνάνε μέσα απο τρύπες στη βάση της δαγκάνας που είναι στη μπότα και βιδώνουν στη δαγκάνα τραβώντας τη στη βάση απο την πίσω της πλευρά. Για φωτό, δες το τελευταίο link που έβαλα πριν (μάλλον breva - ίδιο είναι). Το σπείρωμα της δαγκάνας, εκεί που βιδώνει η πάνω βίδα στήριξης, μου άφησε χρόνους.
Πιθανότατα επισκευάζεται με το ατσάλινο "φυτευτό" σπείρωμα (απάντηση pepanmg στο post μου για βίδες και κόλλες - 1ο link που έβαλα πριν). Έχω ήδη παραγγείλει απο το Harper, στα 93€. Βιάστηκα? Ίσως...

Το post το έκανα γιατί μου κάναν μεγάλη εντύπωση η διαφορά στις τιμές. Ευρώπη ~ 340, Αμερική και Ιαπωνία ~ 150 (με κάτι ξεκάρφωτα πολύ φτηνά, μάλλον ξεστοκάρισμα)
Επίσης, μου κάναν εντύπωση τα Γιαπωνέζικα μαγαζιά... Ρε μπας και αξίζει, για τα Ιταλικά μηχανάκια μας, να ψωνίζουμε από Γιαπωνία?  :-[
il capo dei bravi

Απ: αγορά δαγκάνας on line
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 01, 2014, 01:24:56 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Dr.JoHN

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Guzzi 100% lover
Don, δεν νομιζω να εχει θεμα,
Μελετησες το σπειρωμα της δαγκανας και ηταν φαγομενο?
Αν δεν ηταν πολυ, καν' του ενα περασμα με ενα κολαουζο.



Εγω να σου πω την αληθεια, αν δεν εχει φαει παραπανω απο 2-3 σπειρες θα το αφηνα ετσι...
Αλλιως μια χαρα ειναι το Helicoil...  ;)
Στο worst case scenario της αλλαγης δαγκανας, χτυπα μια μεταχειρισμενη απο Ebay.
Ολος ο κοσμος και ο ντουνιας φοραγε αυτη την δαγκανα, απο Bimota μεχρι Cagiva,
ειναι και last year μοντελακι οποτε οι τιμες ειναι φτηνες... Δεν αξιζει καινουργια...
Η ''πουτανια'' βεβαια που μπορεις να κανεις, με ελαχιστη διαφορα χρηματων, ειναι να φορεσεις τετρατακακες...  ;)



Yeahhhh!!!  8)

Απ: αγορά δαγκάνας on line
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 14, 2014, 04:02:53 μμ »

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Griso 1100
  • Πόλη: Μυτιλήνη
Καταγραφή αγοράς από Harper's Moto Guzzi http://www.harpermoto.com/ :

Είχε τις πιο χαμηλές τιμές που βρήκα, και έκανα την παραγγελία στις 26/9.

Με την ευκαιρία της δαγκάνας (93,92€ αντί για 353 του Γερμανού), έβαλα και κάτι "ψιλά" : σηματάκι που το'φαγε ο ήλιος (7,35€), ένα σύρμα για κλείδωμα κράνους που το'χα δει στο κατάλογο αλλά δεν το είχε το (μεταχειρισμένο) μηχανάκι μου (6,08€), και την original θήκη για εργαλεία (7.30€).

Στις επιλογές της παραγγελίας είχα βάλει αποστολή "με τη μία" - όχι τμηματικά.

Το δέμα έφυγε στις 8/10, ασφαλισμένο, με Αμερικάνικο ταχυδρομείο (USPS). Την ίδια μέρα χρεώθηκε και η πιστωτική μου.

Το κακό είναι ότι δεν είχα καμία ενημέρωση για το κόστος των ταχυδρομικών, μέχρι που είδα (από το internet banking) τη χρέωση στη κάρτα μου: 60€ ταχυδρομικά :(
Επίσης το γράφει και στο χαρτί που είναι μέσα στο πακέτο, αλλά είναι κομματάκι αργά... Και πάλι πιο φτηνά μου'ρθε (συνολικά), αλλά θα'πρεπε να το ξέρω νωρίτερα.

Μου στείλαν κωδικό παρακολούθησης του πακέτου - ο οποίος μάλιστα ήταν ίδιος και όταν πέρασε στα ΕΛΤΑ. Εδώ έγινε ένα περίεργο, στην αρχή, με αυτό τον κωδικό έβγαινε ένα πακέτο που είχε παραδοθεί από USPS στην Ιαπωνία πέρυσι!!! Φαίνεται ότι ανακυκλώνουν τους κωδικούς και κάναν δυο μέρες να ανανεώσουν το online σύστημα...

Σήμερα παρέλαβα το δεματάκι  :D
Όλα καλά, με ένα μπόνους:
Η θήκη των 7,30 έχει και εργαλεία μέσα. Έχω λοιπόν και την original συλλογή που έλειπε. Ίσως ενδιαφέρει και άλλον, η περιγραφή είναι "TROUSSE COMPLETA" (22 ο Γερμανός)
il capo dei bravi

Απ: αγορά δαγκάνας on line
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 14, 2014, 04:37:30 μμ »

Desperado

  • Επισκέπτης
Απλά μια παρατήρηση και από εμένα. Θα έκανες μια χαρά την δουλειά σου με helicoil αλλά όχι και φτηνά...το σετάκι έχει γύρω στα 70 ευρώ :o....Βέβαια με αυτό φτιάχνεις πολλές ίδιες βίδες εάν χρειαστεί...αν χρειαστεί.... ::)

Ααα!! Καλώς σας όρισα  ;)

Απ: αγορά δαγκάνας on line
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 14, 2014, 09:34:37 μμ »

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Griso 1100
  • Πόλη: Μυτιλήνη
Προτίμησα την αντικατάσταση για λόγους εμπιστοσύνης. Εμπιστοσύνης στα φρένα μου, και εμπιστοσύνης στο μάστορα. Τα 350 δε θα τα'δινα, αν δε πετύχαινα τον Harper θα 'ψαχνα για μεταχειρισμένη. Και πάλι με μισή καρδιά, αφού κατάλαβα ότι δουλεύει πολύ το "βάλε loctite και σφίξε όσο παίρνει".

Αυτό εδώ το θέμα, το ξεκίνησα και το συνεχίζω, μόνο για τις online αγορές. Δε ξέρω αν έχουν ψωνίσει και άλλοι από τον Harper, για μένα ήταν πρώτη φορά και είχα κάποιες ανησυχίες, εξελίχτηκε καλά όμως... Με τιμές κάτω του 1/3 από το Γερμανό (σε μερικά πράματα που είδα τυχαία), αξίζει, ακόμα και με τα μεταφορικά που τσούζουν... το κακό είναι ότι δε τα υπολογίζει ο ίδιος από την αρχή, οπότε για να ξέρει κανείς το συνολικό κόστος, πρέπει να υπολογίσει ο ίδιος τα μεταφορικά από το site της USPS...

πχ, για την εργαλειοθήκη 22€ δεν τα'δινα, αν και είχα δει τον κωδικό εδώ και χρόνια... τα 7 τα χαλάλισα (και τελικά έχει και εργαλεία μέσα). Μόλις έκανα και άλλο τσεκάρισμα: μπροστινό φτερό για breva 1100, 72$ (57€). Από το site της USPS, υπολογίζω μεγάλο κουτί, 80$ (64€) μεταφορικά. Σύνολο 152$ = 121€. Ο Stein τόχει στα 92€, και κανα 20αρι μεταφορικά, 112... Το 57 με το 92 είναι μεγάλη διαφορά, για το φτερό μόνο όμως δεν αξίζει, λόγω μεταφορικών...
il capo dei bravi

Απ: αγορά δαγκάνας on line
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 15, 2014, 12:33:29 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Dr.JoHN

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Guzzi 100% lover
Μεγειες , μεγειες...  ;D

Αλλα βρε Don...
Δεν με ακους και με στεναχωρεις...  :(



Η φωτογραφια ειναι απο Ebay, και η τιμη τους ειναι 148 Euro...(30 Μεταφορικα)
Να θυμισω οτι τα εμβολα σου ειναι 32/34 και αυτη ειναι 34/34.
Σημαντικη βελτιωση στα φρενα, χωρις να μπασταρδεψεις το μηχανακι...  :-\