Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Γενικά / Απ: Υδραυλικά υγρά - τι τα κάνουμε?
« Τελευταίο μήνυμα από DonRodrigo στις Ιανουαρίου 15, 2020, 04:48:06 μμ »
Ήταν ενδιαφέρον αυτό που έγραψε ο Carcano, ευγενική εκδοχή του γνωστού "RTFM"...

Βρήκα κανα-δυο SDS (safety data sheet) και έχω το θέμα υπό μελέτη... Το ένα γράφει πως δεν υπάρχουν στοιχεία που βλάπτουν τους οργανισμούς (κυρίως με ενδιαφέρουν οι θαλάσσιοι, καθώς όλα εκεί καταλήγουν), το άλλο γράφει πως υπάρχουν.

Μέχρι να βγάλω άκρη, στο μπουκάλι...
12
Γενικά / Απ: Υδραυλικά υγρά - τι τα κάνουμε?
« Τελευταίο μήνυμα από Maverix στις Ιανουαρίου 14, 2020, 01:46:36 μμ »
Καλησπέρα,

Για μεγαλύτερη ασφάλεια, θα πρότεινα να τα μαζέψεις σε ένα δοχείο και να τα αφήσεις

σε κάποιο συνεργείο.

Οι μηχανικοί συνήθως μαζεύουν τα δικά τους και τα πηγαίνουν για ανακύκλωση.

Έχω επίσης την εντύπωση ότι δεν έχουν όλα την ίδια σύσταση / σύνθεση. Κάποια για

παράδειγμα, έχουν ως βάση τη σιλικόνη (...εάν δεν κάνω λάθος  :thinking2: ).

13
Γενικά / Απ: Υδραυλικά υγρά - τι τα κάνουμε?
« Τελευταίο μήνυμα από carcano στις Δεκεμβρίου 03, 2019, 03:12:35 μμ »
εχουν αλοολουχα βαση,
οχι πετρελαικη αρα δεν νομιζω οτι κανουν κακο στο περιβαλλον...

με επιφυλαξη παντα...

το κουτι επανω τι λεει;
14
Γενικά / Υδραυλικά υγρά - τι τα κάνουμε?
« Τελευταίο μήνυμα από DonRodrigo στις Δεκεμβρίου 02, 2019, 07:41:27 μμ »
Ωραία, αλλάζω υγρά φρένων - συμπλέκτη... τα παλιά τι τα κάνω?
Νομίζω πως αν τα πέσουν στο βαρέλι της ανακύκλωσης λαδιών, αχρηστεύεται όλο το βαρέλι, δε μπορεί να ανακυκλωθεί...

Οπότε... στον υδροφόρο? στη θάλασσα?

Μήπως ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω?
15
2001 - ... / Απ: Βελτιώσεις V7 Stone '13
« Τελευταίο μήνυμα από carcano στις Ιουλίου 19, 2019, 03:52:26 μμ »
θερμομονωτικές ...

θα τις απεφευγα....

δεν προσθετουν τιποτε, δημιουργουν οξειδωσεις ...
αν σου αρεσουν....βαλτες

Πισω φτερο δεν ξερω...δεν εχω αλλαξει ποτε αλλα με fiberglass μπορεις να φτιαξεις οτι θελεις...
16
2001 - ... / Απ: Βελτιώσεις V7 Stone '13
« Τελευταίο μήνυμα από tgeo στις Ιουλίου 18, 2019, 12:05:26 μμ »
Καλημέρα,

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα πάει για έλεγχο στον Παπανικολάου και θα επανέλθω.
Σχετικά με τις θερμομονωτικές & το πίσω φτερό υπάρχει κάποια άποψη;
17
2001 - ... / Απ: Βελτιώσεις V7 Stone '13
« Τελευταίο μήνυμα από manos77 στις Ιουλίου 16, 2019, 06:19:12 μμ »
Γειά σου Γιωργο,
θα έλεγα κατ'αρχήν βεβαιώσου ότι το μηχανάκι είναι σωστά ρυθμισμένο (βαλβίδες κτλ).
Από εκεί και πέρα αν πάλι δεν είσαι ικανοποιημένος η πιο value for money λύση είναι οι χάρτες του griso.org.
18
2001 - ... / Απ: Βελτιώσεις V7 Stone '13
« Τελευταίο μήνυμα από carcano στις Ιουλίου 16, 2019, 02:49:44 μμ »
Καλως ηλθες Γιωργο

γεματος φουρια και ενεργεια για την νεα σου μοτο.

Κατα αρχην....με γεια σου...

πηρες ενα αξιολογο allround ροπατο μηχανακι...

η εμφανιση ειναι θεμα γουστου...αν και προσωπικα δεν θα πειραζα πολυ το συγκεκριμενο μια ςκαι το βρισκω ιδιαιτερο και ομορφο απο μαμα.

Η ρυθμιση του ψεκασμου ειναι ενα καλο θεμα συζητησης, και υπαρχουν φιλοι στην ομαδα που το εχουν παει σε αλλο επιπεδο, με ρυθμισεις που μεταμορφωνουν την μοτο....
και με μειωμενη καταναλωση, αλλα κυριως με καλυτερη αποκριση.

Δες πρωτα ομως στον τοπικο αντιπροσωπο Παπανικολαου, οτι φορας την σωστη "μαμα" εκδοση για Ελλαδα (και χωρες του νοτου) στον εγκεφαλο την μηχανης, διοτι συχνα ερχονται με το default setting
19
2001 - ... / Βελτιώσεις V7 Stone '13
« Τελευταίο μήνυμα από tgeo στις Ιουλίου 16, 2019, 01:31:51 μμ »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,
Είμαι ο Γιώργος από Πάτρα και είμαι καλά  :biggrin:
Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα και απέκτησα μια κούκλα V7 Stone '13 σε κατάσταση βιτρίνας με 4300km.
Ο προηγούμενος κάτοχος (θενκς Κώστας) έχει κάνει κάποιες μικρές αισθητικές παρεμβάσεις και θα ήθελα την άποψή σας σε 2 ακόμα που θα ήθελα να κάνω.
1. Πίσω φτερό, θα ήθελα κάτι πιο κομψό πχ https://www.kompo-tech.com/prodotto/cross-rear-fender-for-v7/?lang=en ή http://www.classicco.biz/motocicletas/guzzi-fender αλλά το κόστος μου κάνει λίγο υπερβολή. Κάπου είδα στο φόρουμ αντίστοιχη Ελληνική κατασκευή με της Baak αλλά δεν το βρίσκω πια.
2. Θερμομονωτική ταινία στους λαιμούς. Έχει βάλει κάποιος? δημιουργεί πρόβλημα με τις ανεβασμένες θερμοκρασίες? 

Τέλος διαβάζοντας το ποστ "Guzzitech ecu tuning" διαπίστωσα ότι και το δικό μου συμπεριφέρεται λίγο περίεργα στις χαμηλές, ιδιαίτερα όταν είναι κρύο. Αξίζει τον κόπο να περάσω τη χαρτογράφηση του griso.org? Υπάρχει κάποιος φίλος που μπορεί να με καθοδηγήσει ώστε να βρω τη βέλτιστη λύση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιώργος
20
Restoring, κατασκευές / Απ: Αναστύλωση μιας V50 III...
« Τελευταίο μήνυμα από ryk στις Ιουνίου 24, 2019, 09:56:35 πμ »
Ουπς, πως την πατήσαμε έτσι;;;; :icon2_conf:
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10