Αποστολέας Θέμα: Δίσκοι Brembo για Griso, νομίζω όλα τα big block και άλλα (χωρίς ABS)  (Αναγνώστηκε 8593 φορές)

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Griso 1100
  • Πόλη: Μυτιλήνη
https://www.uride.gr/parts/Brembo-%CE%94%CE%B9%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%82-Serie-Oro-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE-320x64mm

Οι "μαμά" ήταν Sunstar (Κίνα), αλλάχτηκαν πριν πάρα πολλά χρόνια, απο πρόβλημα στους πείρους.
Οι Braking φαγώθηκαν μάλλον πρόωρα απο τα sintered τακάκια (αθάνατα, η δουλειά τους είναι να βγάζουν αγώνα, ακόμα και αν μαζί με το τακάκι τρώγεται και ο δίσκος).
Βρήκα Brembo "χρυσή" σειρά, σε τιμή όμοια με τη "μαμά" - δε ξέρω τι δίνει ως ανταλλακτικό η Guzzi, δε ρισκάρω να μου'ρθει πάλι Sunstar...
Κανονική τιμή πολύ ψηλότερη, το ίδιο και σε Braking, ABC κτλ, και απο εξωτερικό...

Παραγγελία 2 Μαίου, πληρωμή με paypal, παρέλαβα σήμερα.

Αν κάποιος "κοντεύει", ας το κοιτάξει.

- "κοντεύει" σημαίνει οτι το πάχος του εκεί που πατάν τα τακάκια, πλησιάζει στο "min" που γράφει ανάγλυφα ο δίσκος. Αν δε βλέπει "min", συνήθως είναι απώλεια πάχους 1mm. πχ 5,3mm στην "αφάγωτη" περίμετρο, 4,3mm στο φαγωμένο = κυκλοφορείς ακόμα αλλά βρες δίσκο.
- Για να δεις αν σου κάνει ο συγκεκριμένος της προσφοράς: http://moto.brembo.com/en
il capo dei bravi

Απ: Δίσκοι Brembo για Griso, νομίζω όλα τα big block και άλλα (χωρίς ABS)
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 05, 2018, 09:24:07 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Doom

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 815
  • Guzzista Greco
    • Guzzista Greco
  • Μοτοσυκλέτα: Cali/ V7 Special
  • Πόλη: Αθήνα
Μεγιά, υποθέτω είναι καλή τιμή?
γιατι στο τελευταίο ΚΤΕΟ μου έιπαν οτι έχω ένα δίσκο εμπρός στραβό
οπότε ίσως  μπω στον πειρασμο

Απ: Δίσκοι Brembo για Griso, νομίζω όλα τα big block και άλλα (χωρίς ABS)
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 06, 2018, 03:18:21 μμ »

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Griso 1100
  • Πόλη: Μυτιλήνη
Μεγιά, υποθέτω είναι καλή τιμή?
γιατι στο τελευταίο ΚΤΕΟ μου έιπαν οτι έχω ένα δίσκο εμπρός στραβό
οπότε ίσως  μπω στον πειρασμο

Ευχαριστώ...
Η τιμή είναι η καλύτερη που βρήκα, μαζί με αυτό που γράφτηκε μετά στο φατσοβιβλίο : http://www.carpimoto.it/en-GR/41291_78B40870-Brembo-Serie-Oro-Brake-Rotor-78B40870.htm

Επιλογή απο το site της Brembo.

Στο αρχικό part list του Griso, έχει τον κωδικό AP8113926 τιμή αντιπροσωπείας 253€ ο ένας.
Σε online part list αντιπροσωπείας για το Griso, βγάζει τον κωδικό AP8133781, με τιμή 164€ ο ένας.

Δε ξέρω τι πράμα είναι ο κάθε κωδικός... Sunstar? Brembo? Grimeka? (Grimeka είναι οι ελαφρύτεροι). Μπορεί να 'ρχόταν και κανα Brambo ή Bremdo, με την Piaggio δε ξέρω...

Φυσικά οι δίσκοι αλλάζουν ζευγάρι, μαζί με τα τακάκια τους. Επίσης οι δίσκοι στερεόνονται με καινούργιες βίδες - το γράφουν τα διάφορα manual, και δεν αξίζει να κάνεις οικονομία τα 2€ που κοστίζουν (και οι 12)
Τακάκια carbon ceramic 30€ το σετ - τέλος τα sintered για 'μένα, προτιμώ να τρώγονται τα τακάκια και όχι οι δίσκοι.

Σούμα κοντά στα 400€  :icon2_apologise:

il capo dei bravi

Απ: Δίσκοι Brembo για Griso, νομίζω όλα τα big block και άλλα (χωρίς ABS)
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 07, 2018, 09:49:36 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Dakota

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 652
    • Του Μήτσου το Μπλοκάκι
  • Μοτοσυκλέτα: Buzuki.....
  • Πόλη: Θεσσαλονίκη
Μεγιά, υποθέτω είναι καλή τιμή?γιατι στο τελευταίο ΚΤΕΟ μου έιπαν οτι έχω ένα δίσκο εμπρός στραβό

Δεν είναι σίγουρο ότι ισχύει. Τα μηχανήματα στα κτεο είναι φτιαγμένα για να μετράνε φρένα στα αυτοκίνητα. Τα μηχανάκια που έχουν πλευστούς δίσκους δίνουν ανομοιόμορφο σήμα στο μηχάνημα και βγάζει ανομοιομορφία πέδησης. Το έχω πάθει και εγώ. Πήγα στο συνεργείο μου εξήγησαν τι συμβαίνει, ελέγχτηκε ο δίσκος και όλα καλά.

Αν έχει όντως στραβώσει ο δίσκος θα έχεις τρέμουλο στο τιμόνι σε έντονο φρενάρισμα.
Πιστεύω σε έναν αετό 2κυλινδρο εκ τους αέρος ψυχόμενων. www.tou-mitsou-to.blogspot.gr

Απ: Δίσκοι Brembo για Griso, νομίζω όλα τα big block και άλλα (χωρίς ABS)
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 07, 2018, 11:32:06 μμ »

Αποσυνδεδεμένος manos77

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 491
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 1100 truccata
Μεγιά, υποθέτω είναι καλή τιμή?
γιατι στο τελευταίο ΚΤΕΟ μου έιπαν οτι έχω ένα δίσκο εμπρός στραβό
οπότε ίσως  μπω στον πειρασμο

Μήπως σου είπαν και ότι ο ένας δίσκος δεν φρενάρει καθόλου?  :icon4_laughter:
Τους είπες ότι έχεις συνδιασμένο?  :icon4_laughter:

Πάντως, ότι λέει ο Dakota. Άμα είναι στραβός το καταλαβαίνεις.