Αποστολέας Θέμα: ΕΛΑΣΤΙΚΑ  (Αναγνώστηκε 35698 φορές)

ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« στις: Οκτωβρίου 16, 2014, 03:27:46 μμ »

Αποσυνδεδεμένος FANIS

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 1036
  • I believe in a twin iron eagle...
  • Μοτοσυκλέτα: Black widow-Bobos
  • Πόλη: Mandello del Loutrakio
Για να δούμε... Γενική κουβέντα, προτάσεις, εντυπώσεις, γνώμες, επιθυμίες τούτι φρούτι!

Τι λάστιχα φοράτε στις καλές σας? Θα δοκιμάσετε κάποια άλλα στην επόμενη αλλαγή ή είστε ευχαριστημένοι με αυτά που έχετε?

Ξεκινάω κ σταματάω. ;D
Το κριτήριό μου πάντα ήτανε να έχει καλό κράτημα πρώτα, μετά η διάρκεια ζωής και στο τέλος το οικονομικό... Στα λάστιχα κρέμεται η ζωή σου και η αξία της μηχανής σου, οπότε τα 50 ευρώ συν πλην ποτέ δεν με ενδιάφεραν....

Nevada 750: Εχω δοκιμάσει και είμαι πολύ ευχαριστημένος DUNLOP Arrowmax (τώρα τα λέει αλλιώς, Streetsmart). Ταξίδια, μέσα, έξω, πόλη, βουνά, εθνική, Ρουμανίες, βροχές, πάντα βεντούζα. Για μένα ιδανικό.

Εφάμιλλα και τα PIRELLI MT66 που είχε όταν την αγόρασα, αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά. Οπότε αφού πλαγιάζω και τερματίζω με τα dunlop σαν βεντούζα, παραμένω σε αυτά.

V35: Εχω βάλει από πέρυσι τα DUNLOP K82 γιατί μου άρεσε η χάραξή τους. Κοντινές χαλαρές βόλτες κάνω ούτως ή άλλως.
Η ζωή είναι ωραία!

Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 16, 2014, 03:32:24 μμ »

Αποσυνδεδεμένος asotosios

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 1097
  • Τρείς & Ο Κούκος στο Θεατρο της Πραβίου 21...!!!
Εγω στο Breva 1100 εχω τα diablo...
αλλα δεν ειμαι μετρο συγκρισης κουλομαρια γαρ...!!! :'(
Λέσχη περιήγησης (οχι απαραίτητα με μοτοσυκλέτας βάζουμε και βανακι...) και φωτογραφίας...Πραβιου 21 Ρουφ...!!!

Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 16, 2014, 03:37:13 μμ »

Αποσυνδεδεμένος FANIS

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 1036
  • I believe in a twin iron eagle...
  • Μοτοσυκλέτα: Black widow-Bobos
  • Πόλη: Mandello del Loutrakio
Εγω στο Breva 1100 εχω τα diablo...
αλλα δεν ειμαι μετρο συγκρισης κουλομαρια γαρ...!!! :'(

Diablo Rosso? Diablo Strada? Asto Diablo?  ;D

Στην Breva 1100 στα 6 χρόνια που την είχα, METZELER και PIRELLI ήταν στην ιδιαίτερη εκτίμησή μου.

(εκτός από τα PIRELLI ANGEL ST που ήταν το χειρότερο λάστιχο που έβαλα στη ζωή μου, όλο γλύστριμα και ζω-πεθαίνω....)
Η ζωή είναι ωραία!

Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 16, 2014, 09:52:44 μμ »

Αποσυνδεδεμένος ο αχαριστος

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 833
  • Guzzi 100% lover
metzeler από την μάνα του και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Αξιοπερίεργο είναι το να μπορεί ο καθένας με ευκολία να αναφέρει πόσα υπάρχοντα έχει και να μήν μπορεί να αναφέρει πόσους φίλους έχει.

Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 16, 2014, 10:16:24 μμ »

Αποσυνδεδεμένος ΠΟΛΥΣ

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 217
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: breva 1100 08
  • Πόλη: κατερινη
εγω εβαλα πριν κανενα 3μηνο στο v65 τα maxxis promax και ειναι τελεια,το πιεζω κιολας καλα.

Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 10:08:53 πμ »

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Griso 1100
  • Πόλη: Μυτιλήνη
Μέχρι στιγμής έχω βάλει αυτά που γράφει το βιβλίο του Griso:

Είχε Dunlop R208, καλή εντύπωση μου είχαν αφήσει. Όταν δε τα βρήκα έβαλα sportmax qualifier που είναι όμοια, και τα δίνει και ο κατάλογος της Dunlop για το μηχανάκι μου, μια χαρά ήταν και αυτά.

Έβαλα κάποια στιγμή τα Metzeler M3 που επίσης γράφει το βιβλίο του Griso : βαρύ λάστιχο - "στρίψε ευλογημένο". Έβγαλε πιο πολλά χιλιόμετρα, ίσως όμως δε το πίεζα πολύ. Σιγά μη φτάσω στη στροφή για να αρχίσω παζάρι, στρίψε - δε στρίβω - ρε στρίψε σου λέω...

Μετά έβαλα τα Michelin power pilot και κατάλαβα τι είναι αυτό που λένε "κορόνα" : ελάφρυνε το μηχανάκι, πιο εύκολο στις στροφές και μου εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη στο βρεγμένο. Πιθανότατα τα qualifier να ήταν εξίσου καλά και να "ξεθώριασε" η ανάμνησή τους. Πρόσφατα ξανάβαλα τα power pilot γιατί τα βρήκα σε καλύτερη τιμή από τα qualifier.

Δεν δοκίμασα pireli λόγω κόστους. Το βιβλίο λέει "diablo corsa" αλλά τα βρίσκω ακριβότερα και δεν έχω λόγο να ανέβω σε τιμή αφού είμαι ευχαριστημένος από dunlop και κυρίως από michelin ... Δεν ξαναβάζω metzeler - βαρύ πεπόνι ο Γερμανός...
il capo dei bravi

Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 10:48:55 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Dakota

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 652
    • Του Μήτσου το Μπλοκάκι
  • Μοτοσυκλέτα: Buzuki.....
  • Πόλη: Θεσσαλονίκη
Το sport  από το εργοστάσιο είχε Metzeler M3. Καλό λάστιχο αλλά δεν με ενθουσίασε. Όπως ειπώθηκε παραπάνω έχει βαριά αίσθηση στη στροφή από ένα σημείο και μετά ήθελε δύναμη για να πλαγιάσει. Σε βροχή μου έκανε το χειρότερο highsiding ever!

Το άλλαξα με Bridgestone BT56 3 γόμες μπροστά και 2 πίσω. ΤΡΑΓΙΚΟ δεν ζεστάθηκε ποτέ στο guzzi, γλιστρούσε πάντα και παντού, με αυτό το λάστιχο βρόντηξε ο Χατζ. Έκανα όλο το 36ώρο της Πελοποννήσου με αυτό πως δεν έφυγα σε κάνα γκρέμι..

Μετά ανακάλυψα ένα Ελληνικό κατάστημα που κάνει εισαγωγές μόνο του και έχει τιμές σκοτώνω. Έβαλα Pirelli Diablo το απλό στα 170-180€. Καλό λάστιχο (όχι όσο τα πιο καινούργια αλλά με σημαντική διαφορά τιμής). Τώρα είμαι στο 2ο ζευγάρι από δαύτα.

Το πρώτο μου έβγαλε 20.000 χλμ μέχρι τα λινά. Αρκετά χλμ φορτωμένο και στο εξωτερικό. Δίνει ελαφριά αίσθηση και κρατάει καλά. Μειονέκτημα: Όταν τελειώνει γλιστράει απότομα και το ίδιο γίνεται όταν αρχίζει και ξεραίνετε. Στο βρεγμένο σαφώς κατώτερο των Michelen.

Αν καταφέρω να αλλάξω του χρόνου θα βάλω Michelin Pilot Road (3 ή 4) ή Metzeler Z6 interact. Ειδικά το τελευταίο ταιριάζει στα guzzi που είναι βαριά και θέλουν λάστιχα με στρόγγυλη κορώνα.
Πιστεύω σε έναν αετό 2κυλινδρο εκ τους αέρος ψυχόμενων. www.tou-mitsou-to.blogspot.gr

Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 11:06:53 πμ »

Αποσυνδεδεμένος bil

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 1100
  • Πόλη: Ιωάννινα
Και εγώ λοιπόν είμαι στο 2ο ζευγάρι Diablo Strada από το κατάστημα που αναφέρει ο Dakota. Είναι φθηνά αλλά ποτέ δεν τα/με εμπιστεύτηκα. Βέβαι γερνάω κιόλας  ;D



Γενικά ευχαριστημένος, τα επόμενα όμως από ό,τι έχω ακούσει θα είνα Metzeler Z6 και εμένα μάλλον.


Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 11:13:16 πμ »

Αποσυνδεδεμένος manos77

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 491
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 1100 truccata
Από ότι ακούω πάντως για τα μηχανάκια μας το καλύτερο είναι το Dunlop Roadsmart.

Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 12:39:35 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Dakota

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 652
    • Του Μήτσου το Μπλοκάκι
  • Μοτοσυκλέτα: Buzuki.....
  • Πόλη: Θεσσαλονίκη
Dunlop Roadsmart 2 το φοράνε πολύ στο εξωτερικό και είναι ευχαριστημένοι.

Αν κάνετε πολλά βρόχινα χλμ τότε το Michelen Pilot Road 4 είναι το καλύτερο (έτσι διαβάζω σε ξένα forum).

Έχει δοκιμάσει κανείς το Metzeler Z8;
Είναι η εξέλιξη του Ζ6 (και αρκετά ακριβότερο).
Πιστεύω σε έναν αετό 2κυλινδρο εκ τους αέρος ψυχόμενων. www.tou-mitsou-to.blogspot.gr

Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 12:48:40 μμ »

Αποσυνδεδεμένος bil

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 1100
  • Πόλη: Ιωάννινα
Τα Roadsmart τα προμοτάρουνε πολύ, μα πάρα πολύ σε ύποπτο βαθμό

Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 02:39:55 μμ »

Αποσυνδεδεμένος guzzonord

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 231
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: 1200 Sport
  • Πόλη: Nord
Εγώ μετά τα "μανίσια" Μ3 που κουνούσαν σαν τρελά στις στροφές (μέχρι και σταμπιλιζατέρ με είχαν κάνει να βάλω  ;D) πέρασα με δύο ζευγάρια Pirelli Diablo αρκετά καλά (τα έπερνα φτηνά από Αγγλία) και τώρα εδώ και 3-4000 χλμ. έχω τα Dunlop Roadsmart II. Πολύ ευχαριστημένος, ειδικά από το μπροστά. 300 γιούρα το ζεύγος.
Συνδρομή τέλος.

Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 02:58:36 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 850, v35ii
  • Πόλη: Ροδος- Αθήνα
Επειδή πάνω κάτω όλοι ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκονται οι ελληνικοί δρόμοι-τζάμια αποφεύγω να έχω ελαστικά στις μότο μου (ναι έχω και έναν "rotax" Pegaso 2002) νέα, διαφημισμένα και γενικά μη δουλεμένα... Ας έρθουν όλοι αυτοί να δοκιμάσουν τα νεολανσαρισμένα τους στην Ελλάδα 8) 8)
Στη Breva αρχικά πέταξα κάτι Pirelli-κούτσουρα και βρήκα τα τίμια rennsport, ότι πρέπει για το καλοκαίρι, άσχημα όμως στη βροχή. Ζεσταινόντουσαν γρήγορα και για τα 5-6χλμ σ' επαρχιακό βεντούζα. Μετά από τα 10000 χλμ (είχαν μπει και σε μια πίστα...) άλλαξα το Σεπτέμβριο στα sportmax -Qualifier 2 της Dunlop (Μάιος 14-Made in France). Έχω 2-3 χιλ. χλμ μ'αυτά αργούν- λίγο να ζεσταθούν αλλά κρατάνε αρκετά καλά και στο βρεγμένο. Παρατήρησα μια ελαφριά δόνηση στα 120-130 (θέλω να πιστεύω επειδή έχουν δυο γόμες).
Μια τίμια πρόταση για τα χρήματα της. Επίσης φίλος σε Tiger 1050 είναι αρκετά ικανοποιημένος με τα S20 evo της bridgestone.

Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 03:51:18 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Dakota

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 652
    • Του Μήτσου το Μπλοκάκι
  • Μοτοσυκλέτα: Buzuki.....
  • Πόλη: Θεσσαλονίκη
Όχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι Bridgestone σε guzzi!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν δουλεύουν όλα τα ελαστικά το ίδιο σε όλα τα μηχανάκια. Τα πετρογεφύρια είναι πολύ καλά σε μηχανάκια με 120+ ίππους στον τροχό.
Πιστεύω σε έναν αετό 2κυλινδρο εκ τους αέρος ψυχόμενων. www.tou-mitsou-to.blogspot.gr

Απ: ΕΛΑΣΤΙΚΑ
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 04:03:39 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 850, v35ii
  • Πόλη: Ροδος- Αθήνα
Όχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι Bridgestone σε guzzi!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν δουλεύουν όλα τα ελαστικά το ίδιο σε όλα τα μηχανάκια. Τα πετρογεφύρια είναι πολύ καλά σε μηχανάκια με 120+ ίππους στον τροχό.

xaxa εννοείς λόγω βάρους ή δείκτη ταχύτητας ? Βοήθησε με να καταλάβω... ακόμα και τα Ζ6 από ξεχειμώνιασμα είχαν γίνει πετρογεφύρια σε mana aprilia φίλου