Αποστολέας Θέμα: Moto Guzzi GRISO 850  (Αναγνώστηκε 22310 φορές)

Moto Guzzi GRISO 850
« στις: Μαρτίου 14, 2017, 09:07:04 μμ »

Αποσυνδεδεμένος FANIS

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 1036
  • I believe in a twin iron eagle...
  • Μοτοσυκλέτα: Black widow-Bobos
  • Πόλη: Mandello del Loutrakio
Ακούω γνώμες...

Χαρακτηριστικά.

Θέλω εμπεριστατωμένη άποψη. Νο σπαμ.
Η ζωή είναι ωραία!

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 15, 2017, 07:32:30 πμ »

Αποσυνδεδεμένος thrylos

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 857
Ενα πολυ καλο MG  :duim:

Στην ουσια ειναι 900 cc

Στα ταξιδια δουλευει με λιγες περισσοτερες στροφες , αλλα ολα τ αλλα σαν 1100 .

MELODY PIPES !

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 15, 2017, 07:36:54 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Stamatis

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 314
  • :-)
  • Μοτοσυκλέτα: V7-ii-special
  • Πόλη: ΑΘΗΝΑ
Θεση οδηγησης ιδανικη για μακρυχερη κοντοποδαρο πιθηκο, κινητηρας που στροφαρει ψηλα και γλυκα, μπροστινο που μαλλον κατι θελει ακομα για να δινει ολη την πληροφορια του δρομου, στριβει αλλα οχι σαν ντουκατι monster, φρεναρει αλλα οχι σαν fazer και ειναι κουναει στα πολλα αλλα λογω γυμνιας ετσι και αλλιως τελικες δεν ειναι στο μενου συχνα.
Ποιοτητα καλη στο χρονο εκτος αν παρκαρεις πεζοδρομιο οποτε να περιμενεις τα κλασικα ξεθωριασματα και τελος για το υλικο της σελας επιβαλεται αλλαγη με gel και γραμμωση αν εισαι σε ηλικια που ο προστατης εχει κανει αισθητη την παρουσια του.
Μηχανολογικα και για βλαβες ας πει αλλος, εγω δεν τοχω.
Συμπερασμα, καλυτερο απο το V7, οχι τοσο καλο οσο η Breva.
Αυτα εχω να σου πω.
Χρειαστηκαν 20 χρονια ψυχαναλυση για να καταλαβω οτι ο γιατρος μου ειναι ασχετος.

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 15, 2017, 02:48:57 μμ »

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Griso 1100
  • Πόλη: Μυτιλήνη
Ολόιδιο με το 1100, χωρίς το ψυγείο λαδιού. Οπότε:
Η θέση οδήγησης είναι "κάπως"... Η original καρατιμόνα, ανοίγει πολύ τους καρπούς, κουράζει, εγώ το άλλαξα με αυτό του 1200, έχει καλύτερη γωνία, ακόμα και έτσι όμως είναι πολύ μεγάλο και άβολο στα τέρματα. Άλλοι νομίζω βάλανε το τιμόνι του mana? Η σέλα πολύ φαρδιά, ανοίγει πολύ τα πόδια, δυσκολεύει να πατήσεις κάτω, είναι θέμα καθώς άμα αρχίσει να γέρνει ο μπούλης δε σταματάει με τίποτα - ακόμα ενα σημείο που βελτίωσαν στο 1200, έχει πιο στενή σέλα. Με original τιμόνι και σέλα, το μπρος-πισω για να κάνεις πχ επιτόπου είναι λίγο θέμα.

Κουνήματα και άλλα θέματα με κράτημα, δεν έχω καταλάβει, ούτε στην τελική, αντίθετα το θεωρώ τραίνο. Βέβαια δεν έχω και μέτρο σύγκρισης, δεν έχω ιδέα πως πάει πχ το monster... Τα λάστιχα παίζουν ρόλο, με τα michelin power pilot είναι πεταλούδα σε σχέση με τον ελέφαντα που ήταν με τα με τα metzler Μ3.

Εξτραδάκια: To τζαμάκι είναι απαραίτητο, με τα χέρια ανοιχτά μαζεύεται όλος ο αέρας στο στήθος και σε ψηλή ταχύτητα βρίσκεσαι να προσπαθείς να κρατηθείς πάνω στη μηχανή. Το μαμά tank bag είναι όσο χωράει στο χώρο τεπόζιτο-τιμόνι-στήθος. Παραφουσκωμένο σε επιτόπου, πατάνε οι πλαϊνές τσέπες το μπουτόν της μεγάλης στα φώτα ή το kill switch, ανάλογα που τερματίζεις το τιμόνι. Δηλαδή, πιο μεγάλο tank bag δε παίζει. Οι μαμά πλαϊνές βαλίτσες "δένουν" καλά οπτικά άλλα είναι κομματάκι μικρές. Αν αλλάξεις τον θηριώδη σιγαστήρα με το διπλό κέλυφος, βάλε quat-d γιατί έχει καταλύτη που αλλάζει, και είναι (σχετικά) φτηνός. Επίσης, απ'όσο κατάλαβα, αν όχι όλα τα "ψεκαστά", τουλάχιστον το griso χωρίς σιγαστήρα πάει χειρότερα...

Αξιοπιστία: Μάλλον αλεξίσφαιρο όπως το 1100, με τα ίδια χαζά προβλήματα του. Φαντάζομαι θα έχει ίδιο λάθος στο σωληνάκι της αντλίας βενζίνης και ίσως μείνεις μέχρι να το βάλεις σε πιο σωστή θέση, το καλώδιο του σένσορα του λαδιού θα κάνει κακή επαφή, το αισθητήριο θερμοκρασίας κινητήρα θα θέλει λίγη κρέμα, ο λαστιχάς ίσως παρασφίξει καμιά δαγκάνα και σκίσει το σπείρωμα, ή ίσως δε σφίξει σωστά (110Nm) τον πίσω τροχό και φύγουν εν κινήσει τα μπουζόνια, θα σου κάψει ο ήλιος τον υγρό κρύσταλλο του κοντέρ άμα το αφήνεις να λιάζεται... Πάντως μάλλον ΔΕΝ θα έχει τα προβλήματα εκκίνησης των μεγαλύτερων, μιας που τα λεπτά καλώδια και η άστοχη σύνδεση γειώσεων ΔΕΝ θα προβάλουν αρκετή αντίσταση στο λιγότερο ρεύμα που χρειάζεται ο μικρότερος κινητήρας.

Τεχνικά: manual υπάρχουν online, για την ecu υπάρχει άλλο post, θα χρειαστείς ένα σταντ να το κρατάς όρθιο προφανώς απο becker (δε μπαίνει κεντρικό λόγο εξάτμισης). Θα μπεις και στο grisoghetto.com...

Απ'όλα νομίζω το σημαντικότερο είναι να το καβαλήσεις, και μάλιστα να προσπαθήσεις να το στρίψεις επιτόπου σε περιορισμένο χώρο, μπρος πίσω. Αν είσαι εντάξει με αυτό, προχώρα.
il capo dei bravi

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 15, 2017, 03:38:05 μμ »

Αποσυνδεδεμένος FANIS

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 1036
  • I believe in a twin iron eagle...
  • Μοτοσυκλέτα: Black widow-Bobos
  • Πόλη: Mandello del Loutrakio
Εχω οδηγική εμπειρία του 1100 στην πίστα των Μεγάρων για αρκετές γύρες... μου άρεσε οδηγικά πάντως και το θέμα στρίψιμο είναι θέμα οδηγού.

Στο θέμα του τιμονιού ήταν όντως κάπως, σε σχέση με την breva 1100 που είχα.

Εχω φάει μια σφαίρα τις τελευταίες μέρες και επειδή είδα το 850 καλογυαλισμένο με στοίχειωσε... δεν με ενδιαφέρει η άνεση, σε αυτό με καλύπτει η Νεβάδα σε μεγάλα ταξίδια και δικάβαλος. Και δεν θέλω να ξαναπάρω breva, εφόσον είχα παλιότερα...

Ψάχνομαι για big block που θα το καβαλάω όταν είμαι μόνος μου ανευ Μαρίνας, να πηγαίνω Μέγαρα  και να το ξεσκίσω και λίγο εμφανισιακά, ξέρετε...
Η ζωή είναι ωραία!

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 15, 2017, 04:23:38 μμ »

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Griso 1100
  • Πόλη: Μυτιλήνη
Εχω φάει μια σφαίρα τις τελευταίες μέρες και επειδή είδα το 850 καλογυαλισμένο με στοίχειωσε...

Γιαυτό το είχα άπλυτο όταν ήρθα Λουτράκι, για να μη σε στοιχειώσει  ;)


Ψάχνομαι για big block που θα το καβαλάω όταν είμαι μόνος μου ανευ Μαρίνας, να πηγαίνω Μέγαρα  και να το ξεσκίσω και λίγο εμφανισιακά, ξέρετε...

Έχω την εντύπωση ότι απο τα big block, είναι το καλύτερο για αυτή τη δουλειά. Αρκεί να τα βρεις με την καρατιμόνα.

Και κάτι που ξέχασα πριν, κάγκελα για τον κινητήρα απο becker, του tsuchi στραβώνουν...
il capo dei bravi

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 15, 2017, 09:06:12 μμ »

Αποσυνδεδεμένος FANIS

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 1036
  • I believe in a twin iron eagle...
  • Μοτοσυκλέτα: Black widow-Bobos
  • Πόλη: Mandello del Loutrakio
 :icon3_respect: :icon3_respect: :icon3_respect: :icon3_respect:
Η ζωή είναι ωραία!

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 16, 2017, 02:11:33 πμ »

Αποσυνδεδεμένος corsair

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Guzzi 100% lover
Φανη, με κλειστά μάτια. Είναι σαν να καβαλάς αντιεροπορικό και στις στροφές να  προσπαθείς (anetally) να βάλεις τον μπροστινό σου στη μέρμηθα (σκοπευτικό) της τιμονάρας. Θα εκπλαγείς και στο τουριστικό κομμάτι, αφού μπορώ να σου εκμυστηριευτώ την πατέντα για το πανωμαξίλαρο του οπισθίου τμήματος της σέλας (βλεπε ημεροόγιο 2017, απρίλιος). Και για σαμάρια υπάρχει το know how. Να μη σου πω ότι θα ξεχάσεις το nevada. Άντε καλώς να join the club

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 19, 2017, 01:42:45 πμ »

Αποσυνδεδεμένος thrylos

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 857
Ερωτησεις  :icon2_whistle:

1.<Η θέση οδήγησης είναι "κάπως"... Η original καρατιμόνα, ανοίγει πολύ τους καρπούς, κουράζει, εγώ το άλλαξα με αυτό του 1200, έχει καλύτερη γωνία, ακόμα και έτσι όμως είναι πολύ μεγάλο και άβολο στα τέρματα. Άλλοι νομίζω βάλανε το τιμόνι του mana? >

Τα καβαλετα τιμονιου ειναι ιδια στο 1100 και 1200 Griso ?

2.<Η σέλα πολύ φαρδιά, ανοίγει πολύ τα πόδια, δυσκολεύει να πατήσεις κάτω, είναι θέμα καθώς άμα αρχίσει να γέρνει ο μπούλης δε σταματάει με τίποτα - ακόμα ενα σημείο που βελτίωσαν στο 1200, έχει πιο στενή σέλα.>

  Η σελα του 1200 ταιριαζει στο 1100 ?

3. <Αν αλλάξεις τον θηριώδη σιγαστήρα με το διπλό κέλυφος, βάλε quat-d γιατί έχει καταλύτη που αλλάζει, και είναι (σχετικά) φτηνός. Επίσης, απ'όσο κατάλαβα, αν όχι όλα τα "ψεκαστά", τουλάχιστον το griso χωρίς σιγαστήρα πάει χειρότερα...>

Τι ειναι το quat-d ?

4. <Φαντάζομαι θα έχει ίδιο λάθος στο σωληνάκι της αντλίας βενζίνης και ίσως μείνεις μέχρι να το βάλεις σε πιο σωστή θέση>

  Ποια ειναι η σωστη θεση ?

5.<και η άστοχη σύνδεση γειώσεων>

 Ποιες γοιωσεις εχουν συνηθως θεμα ?

Ευχαριστω προκαταβολικως Πετρο  :duim:
MELODY PIPES !

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 19, 2017, 11:24:55 πμ »

Αποσυνδεδεμένος FANIS

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 1036
  • I believe in a twin iron eagle...
  • Μοτοσυκλέτα: Black widow-Bobos
  • Πόλη: Mandello del Loutrakio
Επίσης αλλη μια...

η διαφορά ίππων μεταξύ 1100 και 850 (δεν μιλάμε για το 1200 που σίγουρα είναι το τοπ) φαίνεται στο άνοιγμα του γκαζιού; γιατί ουσιαστικά μεταξύ 850 και 1100 απότι βλέπω στα χαρακτηριστικά, ακόμη και το βάρος είναι το ίδιο οπότε η μόνο διαφορά τους είναι τα αλόγαατα...

Οταν βρεθούμε όλοι μαζί θα ήθελα να προσφερθεί κάποιος με  850 να το κάνω μια βόλτα αν γίνεται....

Η ζωή είναι ωραία!

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 19, 2017, 04:39:09 μμ »

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Griso 1100
  • Πόλη: Μυτιλήνη
1.....
Τα καβαλετα τιμονιου ειναι ιδια στο 1100 και 1200 Griso ?

Νομίζω είναι ίδια (δεν τα έχω μετρήσει κιόλας) - Το τιμόνι του 1200 "έκατσε" μια χαρά στο 1100. Υπόψιν, το τιμόνι του 1200 θέλει και τα δικά του αντίβαρα, ΔΕΝ ταιριάζουν τα αντίβαρα απο τις άκρες του τιμονιού του 1100.

2....
  Η σελα του 1200 ταιριαζει στο 1100 ?

Απ'όσο θυμάμαι την έχει δοκιμάσει ο Πίνδαρος και ταιριάζει. Ξανάβαλε τελικά την μαμά (του 1100), τον βόλευε καλύτερα. Δεν είναι απαραίτητη αλλαγή, εξαρτάται απόλυτα απο τον αναβάτη.

3....
Τι ειναι το quat-d ?

http://www.qdexhaust.it/en/catalogo/moto-guzzi-en/moto-guzzi-griso-850-1100-1200-8v-magnum-serie-slip-on-muffler-in-truncated-cone-titanium/

Μόνο και μόνο γιατί έχω την εντύπωση οτι μπορεί να αντικατασταθεί ο καταλύτης. Εντύπωση. Αν αγόραζα τώρα τελικό, θα έστελνα ενα mail για να επιβεβαιώσουν τη δυνατότητα αλλαγής του καταλύτη και το αν δουλεύει με τον εργοστασιακό "χάρτη" της ECU.
Έχω την termignoni που έδινε η Guzzi (αποκλειστικά), την πήρα για να είμαι σίγουρος οτι δεν θα χρειαστεί αλλαγή ο χάρτης. Πανάκριβη όμως, και άμα χρειαστεί αλλαγή ο καταλύτης.... τον ήπια  :icon2_apologise:. Σίγουρα πάντως, τουλάχιστον το Griso, πάει καλύτερα ΜΕ το σιγαστήρα παρά χωρίς - με ότι τελικό και να έχει.

4. <Φαντάζομαι θα έχει ίδιο λάθος στο σωληνάκι της αντλίας βενζίνης και ίσως μείνεις μέχρι να το βάλεις σε πιο σωστή θέση>
  Ποια ειναι η σωστη θεση ?

Το εργοστάσιο είχε το φίλτρο βενζίνης στηριγμένο πάνω στην αντλία, με ένα σωληνάκι της πλάκας. "Ανέμιζε" και φυσικά έφευγε απο τη θέση του και κοβόταν - έμεινα 3 φορές. Δες https://forum.guzzisti.gr/index.php?topic=70.msg4539#msg4539


5.<και η άστοχη σύνδεση γειώσεων>
 Ποιες γειώσεις έχουν συνήθως θέμα ?

https://forum.guzzisti.gr/index.php?topic=231.msg3786#msg3786

Νεότερη πληροφόρηση: Το πρόβλημα εκκίνησης οφείλεται (κατα Guzzi) στο λεπτό καλώδιο απο το ρελέ της μίζας προς το μαγνητικό πηνίο-οδηγό της μίζας. Κατα guzzi πρέπει να αποσυνδεθεί και να μονωθεί το υπάρχον, και να περαστεί ένα τουλάχιστον 2,5mm. Μέχρι τώρα, την έβγαλα καθαρή μόνο με την αλλαγή στις γειώσεις.



Επιπλέον -  Για το Griso 1100: Αρ. πλαισίου ώς ZGULS...6M111954 ανακλήθηκε το carc με αριθμό ως 003171. Ο αριθμός του carc είναι κάτω απο το λάστιχο-φυσούνα της αντιστρεπτικής δοκού. Το δικό που αν και το carc είχε μεταγενέστερο νούμερο, εμφάνισε το πρόβλημα - ξέρασε τη βαλβολίνη στο ρόδα. Μη δείτε φωτό, θα φρίξετε, ο Θεός βοηθός, κυριολεκτικά. Καλό είναι να είναι κανείς ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι έχει γίνει η αλλαγή της ανάκλησης. Ομοίως στα Breva 1100 ως ZGULP...6M113250.


il capo dei bravi

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 20, 2017, 10:53:49 πμ »

Αποσυνδεδεμένος manos77

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 491
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 1100 truccata
Επίσης αλλη μια...

η διαφορά ίππων μεταξύ 1100 και 850 (δεν μιλάμε για το 1200 που σίγουρα είναι το τοπ) φαίνεται στο άνοιγμα του γκαζιού; γιατί ουσιαστικά μεταξύ 850 και 1100 απότι βλέπω στα χαρακτηριστικά, ακόμη και το βάρος είναι το ίδιο οπότε η μόνο διαφορά τους είναι τα αλόγαατα...

Οταν βρεθούμε όλοι μαζί θα ήθελα να προσφερθεί κάποιος με  850 να το κάνω μια βόλτα αν γίνεται....

To griso 850 πάει όσο η Breva 1100, λόγω κοντίτερων σχέσεων.

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 21, 2017, 01:04:45 μμ »

Αποσυνδεδεμένος asotosios

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 1097
  • Τρείς & Ο Κούκος στο Θεατρο της Πραβίου 21...!!!

Επίσης αλλη μια...

η διαφορά ίππων μεταξύ 1100 και 850 (δεν μιλάμε για το 1200 που σίγουρα είναι το τοπ) φαίνεται στο άνοιγμα του γκαζιού; γιατί ουσιαστικά μεταξύ 850 και 1100 απότι βλέπω στα χαρακτηριστικά, ακόμη και το βάρος είναι το ίδιο οπότε η μόνο διαφορά τους είναι τα αλόγαατα...

Οταν βρεθούμε όλοι μαζί θα ήθελα να προσφερθεί κάποιος με  850 να το κάνω μια βόλτα αν γίνεται....



Σε πολλαπλα ανοιγματα με την κουλομαρια (βλεπε Βάκης) στην προπερσυνη βολτα στα Βορεια...τον ειχα κερασει τσαγακι...ειτε απο σταση ειτε εν κινηση... η μεγαλη διαφορά ηταν μετα τα 140-150 που εκει του ανοιγα και ανοιγα...
3 κυριοι παραγοντες που πρεπει να λαβεις υπ οψιν σου...για τα παραπανω γραφομενα μου...

ο Βακης ειναι κουλος...γυψος...δεν εχει χερια εχει μονο αγκωνες...

ο Βακης ειναι και 60κιλα βαρυτερος μου...(τοτε γιατι πλεον ειναι ακομα περισσοτερα)

ο Βακης ειναι σε πολυ προχωρημενη ηλικια οποτε και εχει αντιδρασεις αντιστοιχες της ηλικιας του...

To griso 850 πάει όσο η Breva 1100, λόγω κοντίτερων σχέσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2017, 02:18:54 μμ από carcano »
Λέσχη περιήγησης (οχι απαραίτητα με μοτοσυκλέτας βάζουμε και βανακι...) και φωτογραφίας...Πραβιου 21 Ρουφ...!!!

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 21, 2017, 08:01:39 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Doom

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 815
  • Guzzista Greco
    • Guzzista Greco
  • Μοτοσυκλέτα: Cali/ V7 Special
  • Πόλη: Αθήνα
Οι κοντές σχέσεις τι έιναι βρε παιδιά,
βρίσκεις μια κοντή και κάνεις σχέση...και μετά το Guzzi σου γκαζώνει?

...με τρελλάνατε :icon4_questions:

Απ: Moto Guzzi GRISO 850
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 22, 2017, 12:10:35 πμ »

Αποσυνδεδεμένος thrylos

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 857
Ευχαριστω για τις απαντησεις Don Πετρο  :duim: :icon3_respect:
MELODY PIPES !