Αποστολέας Θέμα: v 11 sport rosso mandello  (Αναγνώστηκε 29020 φορές)

v 11 sport rosso mandello
« στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 03:28:37 μμ »

Αποσυνδεδεμένος παυλος χριστοπουλος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Guzzi 100% lover
καλησπερα στη παρεα!ανοιγω το θεμα γιατι δεν βρηκα κατι αντιστοιχο!μετα απο ξαφνικη κ αποτομη ακινησια για κανα πενταρι χρονια,πηρα την αποφαση να ασχοληθω ξανα με το εργαλειο!θα μπορεσω να κανω τιποτα μονος μου λετε?οι γνωσεις μου ελαχιστες αλλα μιας κ εχω παρα πολυ χρονο στη διαθεση μου ειπα μπας κ στη προσπαθεια μαθω κ 5 πραματακια παραπανω!η πρωτη κ μοναδικη κινηση που εχω κανει ειναι να βρω μια μπαταρια η οποια θα ερθει μεσα του μηνα!ακουω τις γνωμες σας με πολυ προσοχη!ευχαριστω

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 06:17:24 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Stamatis

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 314
  • :-)
  • Μοτοσυκλέτα: V7-ii-special
  • Πόλη: ΑΘΗΝΑ
Καλησπερα και καλους δρομους.
Σε ποια περιοχη εισαι μπας και βαλουμε κανα χερακι στην αρχη;
Χρειαστηκαν 20 χρονια ψυχαναλυση για να καταλαβω οτι ο γιατρος μου ειναι ασχετος.

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 07:32:50 μμ »

Αποσυνδεδεμένος παυλος χριστοπουλος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Guzzi 100% lover
καλησπερα φιλε σταματη.καλους δρομους κ σε σενα.ευτυχως για μενα κ δυστυχως για τη μηχανη καλαματα.οταν τη παρατησα ηταν απο σερβις πριν 1000 χιλ περιπου.

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 09:45:41 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Stamatis

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 314
  • :-)
  • Μοτοσυκλέτα: V7-ii-special
  • Πόλη: ΑΘΗΝΑ
Οπότε απο ότι καταλαβαίνω έχουμε να κάνουμε με το Νο2 Rosso που υπάρχει στην Ελλάδα, σωστά?
Ποιό #είναι το δικό σου άραγε

Να θεωρήσω πως τα κλασσικά, (άδειασμα βενζίνης, αλλαγή λαδιών και engine flush, όπως επίσης και λάδια άξονα) τα κατέχουμε η θα το πάμε βήμα βήμα?
τι σκέφτεσαι και τι πιστεύεις οτι χρειάζεται? Αν είχε κάνει σερβις και δεν έχει δουλέψει, δεν θέλει βαλβίδες, αλλά θέλει ένα καλό άδειασμα όλα τα υγρά και τα φρένα επίσης.

Πιάνουν τα χέρια σου η μας βλέπω Καλαμάτα ομαδικά?
Χρειαστηκαν 20 χρονια ψυχαναλυση για να καταλαβω οτι ο γιατρος μου ειναι ασχετος.

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 10:26:29 μμ »

Αποσυνδεδεμένος παυλος χριστοπουλος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Guzzi 100% lover
σταματη το δικο μου απο οσο εχω διαβασει ειναι απο τα επομενα 200 μετα τα αριθμημενα 300 που αντι για νουμερο εχουν την ενδειξη limited edition.τα χερια μου πιανουν πολυ αλλα οσον αφορα την αρτοζαχαροπλαστικη.βεβαια υπαρχουν κ φιλοι εδω που μπορουν να με βοηθησουν.αλλα κ κατω να κατεβετε.μιαμιση ωρα δρομος.κρεβατια εχουμε...οποτε οπως καταλαβες βημα βημα...εγω λεω να βαλω μια μπαταρια να δω τι παιζει κ βλεπουμε...ή προηγουνται αλλα?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2017, 10:36:50 μμ από παυλος χριστοπουλος »

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 11:08:15 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Stamatis

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 314
  • :-)
  • Μοτοσυκλέτα: V7-ii-special
  • Πόλη: ΑΘΗΝΑ
πρώτα απο όλα πρέπει να αδειάσεις το ντεπόζιτο απο ότι βενζίνη έχεις μέσα, να βάλεις καινούργια μαζί με ένα μπουκαλάκι redex καθαριστικό και ενισχυτικό. Δεν κάνει κάτι στα οκτάνια, αλλά καθαρίζει πολύ καλά όλο το κύκλωμα.
Μπορείς να το κάνεις με δύο τρόπου.
Αναρόφηση απο επάνω και παίξιμο απο κάτω.
Η δική μου πρόταση ειναι αφού αδειάσεις το ντεπόζιτο με τον κλασικό τρόπο σωλήνα - ρούφα- φτύσε, να φτιάξεις μια απλή και φτηνή τρομπίτσα με το ψεκαστικό απο ένα αζαξ για τα τζάμια και ένα μακρύ σωληνάκι που θα ακουμπήσει στο κάτω μέρος του ντεπόζιτου εκεί που είναι το ρακοράκι της βενζίνης.
ψου-ψου-ψου θα αδειάσει εντελώς και μαζί θα πάρει και ότι σκουπιδάκι έχει κρατήσει μέσα.
Αφού βάλεις νέα βενζίνη λοιπόν, και πριν βάλεις μπροστά, θα πρέπει να αλλάξεις τα λαδια σου.
Θα πάρεις το απολύτως μα το απολύτως φτηνότερο λάδι που θα βρεις και αφού βγάλεις εντελώς τα παλιά σου, θα βάλεις το πάμθηνο καινούργιο σου και θα βάλεις μπρος.
Θα αφήσεις να δουλέψει για 5 λεπτά χωρίς να κάνεις βόλτα ή κάτι τέτοιο, στο ρελαντί.
έτσι ζεστό όπως είναι, θα τα αδειάσεις και μετά θα βάλεις τα νέα σωστά λάδια και το φίλτρο σου.
Κατόπιν ακολουθούν τα υγρά των φρένων (με εξαέρωση) γιατι στανταρ εχουν μαζέψει υγρασία και τέλος ήρθε η ώρα του άξονα που εκεί θέλει προσοχή αλλά θα το δούμε όταν έρθει η ώρα του.
Αυτές είναι οι δικές μου συμβουλές και περιμένουμε να ακούσουμε και τους άλλους.
Τα λέμε ότι χρειαστείς.
Χρειαστηκαν 20 χρονια ψυχαναλυση για να καταλαβω οτι ο γιατρος μου ειναι ασχετος.

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 03, 2017, 09:18:14 πμ »

Αποσυνδεδεμένος carcano

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 2315
  • Terminator
  • Μοτοσυκλέτα: Moto Guzzi V8
Παυλο καλως ηλθες στην παρεα μας,

Οπως στα εγραψε ο Σταματης ειναι ακριβως.

αλλαγη στα υγρα, μπορεις να πας και τα μπεκ για καθαρισμα με υπερυθρες σε ενα συνεργειο αυτοκινητων
(μια βιδα αλεnν ξεβιδωνεις στο καθενα), αλλαζεις λαδια ΦΙΛΤΡΟ λαδιου και βαλβολινες και υγρα φρενων και εισαι ετοιμος.

Επιπλεον αν νιωθεις τσαχπινης, καθαριζεις και τις δαγκανες με ενα ειδικο σπρευ, φορωντας μια μασκουλα μιας και ειναι βαρια (λογω πτητικων)  τα υγρα αυτα!!


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2017, 12:03:10 μμ από carcano »
Keep riding.

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 03, 2017, 10:07:50 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Stamatis

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 314
  • :-)
  • Μοτοσυκλέτα: V7-ii-special
  • Πόλη: ΑΘΗΝΑ
Για μπεκ εχω μηχανημα εγω.
Αν μου τα στειλει, του τα κανω καινουργια.
(Πστ τζαμπα εννοειται, επειδη δεν μας ξερεις ακομα γενικα ειμαστε τσαμπατζηδες)
Χρειαστηκαν 20 χρονια ψυχαναλυση για να καταλαβω οτι ο γιατρος μου ειναι ασχετος.

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 03, 2017, 10:16:43 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Dakota

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 652
    • Του Μήτσου το Μπλοκάκι
  • Μοτοσυκλέτα: Buzuki.....
  • Πόλη: Θεσσαλονίκη
Καλώς ήρθες Παύλο, έμπλεξες με παρέα και μηχανάκι σούπερ. Καλά ξενύχτια!

http://tou-mitsou-to.blogspot.gr/2013/06/v11-le-mans-rosso-corsa-lultimo.html
Το 1ο Rosso Corsa της Ελλάδας.  :wub:
Πιστεύω σε έναν αετό 2κυλινδρο εκ τους αέρος ψυχόμενων. www.tou-mitsou-to.blogspot.gr

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 03, 2017, 10:50:11 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Stamatis

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 314
  • :-)
  • Μοτοσυκλέτα: V7-ii-special
  • Πόλη: ΑΘΗΝΑ
Πραγματικα καταπληκτικο το αρθρο σου.
Κατι που ειχα επισημανει και παλιοτερα ειναι πως η θεση δεν θα ελεγα πως ειναι κλασσικη ιαπωνικη (μακρυα χερια κοντα ποδια) αλλα Δαρβινικα Εξελικτικη του Italus Scimmius (γκουζοπιθηκας).
Χρειαστηκαν 20 χρονια ψυχαναλυση για να καταλαβω οτι ο γιατρος μου ειναι ασχετος.

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 03, 2017, 01:54:08 μμ »

Αποσυνδεδεμένος SPONT

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 904
  • carpe throttle--anima guzzista
  • Μοτοσυκλέτα: στελλα,σουγκαρ,δημητρα
εγω παυλο δεν γνωριζω τεχνικα αλλα αν κατεβει κλιμακιο του ερυθρου σταυρου των γκουτζιστι στη πολη σου μπορω να σκουπιζω το γκαραζ,να αδειαζω τα τασακια,να βρισκω χαμενα παξιμαδια και να φερνω τσιγαρα και ροφηματα :drink:



καλη επιτυχια :icon2_offtopic:
guzziholic

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 03, 2017, 02:20:47 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Stamatis

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 314
  • :-)
  • Μοτοσυκλέτα: V7-ii-special
  • Πόλη: ΑΘΗΝΑ
Και δεν θα μεινει Καλαματιανη με παραπονο.
Χρειαστηκαν 20 χρονια ψυχαναλυση για να καταλαβω οτι ο γιατρος μου ειναι ασχετος.

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 03, 2017, 03:36:11 μμ »

Αποσυνδεδεμένος παυλος χριστοπουλος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Guzzi 100% lover
παιδες αυτος ηταν κ οβασικος λογος που ειπα να ασχοληθω οσο μπορω μονος!για τη μηχανη κ για τη παρεα!υπαρχει κανα παιδι απο εδω μεσα με κουζι καλαματα?κ εννοειται πως λογω κ καποιων <δραστηριοτητων μου> οτι περιλαμβανει τη καλαματα σε σχεδια σας θα ειναι χαρα μου να βοηθησω σε πολλα σημεια!
 https://www.messinialive.gr/100-michanes-harley-davidson-episkeptontai-avrio-tin-kalamata/
τροφη για σκεψη

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 03, 2017, 03:46:42 μμ »

Αποσυνδεδεμένος παυλος χριστοπουλος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Guzzi 100% lover
Καλώς ήρθες Παύλο, έμπλεξες με παρέα και μηχανάκι σούπερ. Καλά ξενύχτια!

http://tou-mitsou-to.blogspot.gr/2013/06/v11-le-mans-rosso-corsa-lultimo.html
Το 1ο Rosso Corsa της Ελλάδας.  :wub:
φοβερο αρθρο!ροσο κορσο!ροσο μαντελο!β ελλαδα .νοτια ελλαδα!τιτανιο η μια !ανθρακονημα η αλλη!μισογυμνη η μια!με το φερετζε η αλλη!ζηλευεις τα οργανα μου!ζηλευω τα οχλινς σου!καλα το παμε!

Απ: v 11 sport rosso mandello
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 01:48:57 πμ »

Αποσυνδεδεμένος thrylos

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 857
Παυλο καλως ηλθες στην παρεα.

Εχω την χαρα να ειμαι ο πρωτος που σε γνωριζω απ την παρεα , θυμασαι που ειχα ερθει Καλαματα για συνεδριο ?  :icon2_hehe: :duim:

Χαιρομαι ιδιαιτερα που αποφασισες να ασχοληθεις με το Rosso Mandello σου !

Οτι σου ειπε ο Σταματης και ο Καρκανο ...

Υστ. Ο Παυλος εχει τον πρωτο φουρνο/Ζαχαροπλαστειο στην Καλαματα  :duim:



MELODY PIPES !