Αποστολέας Θέμα: Κίτρινος προβολέας  (Αναγνώστηκε 8468 φορές)

Κίτρινος προβολέας
« στις: Μαΐου 21, 2017, 08:48:05 πμ »

Αποσυνδεδεμένος artech

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • pausiphono
  • Μοτοσυκλέτα: Moto Guzzi V7 II Special
  • Πόλη: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα
Γεια σας!
Πριν από κάμποσο καιρό σκάλωσα να κάνω τον προβολέα μου κίτρινο, πρωτίστως για αισθητικούς λόγους και δευτερευόντως για πρακτικούς (θα μπορούσα να σηκώσω τον προβολέα λίγο παραπάνω χωρίς να τυφλώνω τους άλλους).
Με κάμποσο ψάξιμο διαπίστωσα ότι οι λύσεις είναι τρεις: μεμβράνη στο κρύσταλλο του προβολέα (όπως αυτές που βάζουμε στις οθόνες των κινητών), βάψιμο κρυστάλλου προβολέα με σπρέυ (πρέπει να είναι κάποιος πολύ μάστορας με τις βαφές) και κίτρινη λάμπα (που δεν κατάφερα να βρω). Ακολούθησα την πρώτη λύση τελικά και το αποτέλεσμα φαίνεται στη φωτογραφία κάτω. Η ένταση της δέσμης δεν μειώθηκε καθόλου, αλλά βέβαια και το φως που απέκτησε δεν είναι κίτρινο, αλλά λευκό με μια ...πρέζα κιτρινίλας απλά. Θα το ήθελα πιο κίτρινο, ομολογώ, αλλά τώρα βολεύτηκα.
Η διαδικασία είναι πάρα πολύ εύκολη και υπάρχουν πολλά βίντεο στο γιουτιούμπ (ψάξτε για «headlight tint vinyl»). Εγώ αποφάσισα να βγάλω τον προβολέα και να περάσω και τη μεμβράνη και στην περίμετρό του, για να φαίνεται πιο ωραία. Οπότε μου πήρε γύρω στο μισάωρο, αλλά σε κάποιον που πιάνουν τα χέρια του θα πάρει τη μισή ώρα. Η μεμβράνη είναι σαν σάντουιτς ανάμεσα σε άλλες δύο. Βγάζουμε τη μία, την ακουμπάμε στον προβολέα (τον οποίο έχουμε καθαρίσει καλά και ψεκάσει με νερό), την τοποθετούμε όσο καλύτερα γίνεται και μετά με μια κάρτα (πχ αναλήψεων) σπρώχνουμε το νεράκι να φύγει από τις άκρες, ενώ παράλληλα ζεσταίνουμε με πιστόλι θερμού αέρα (ή με πιστολάκι όσοι δεν έχουμε) που τη μαλακώνει και την κολλάει. Αν κάποιος τη βάλει όπως εγώ, γύρω γύρω, να θυμηθεί με ένα κοπίδι να κάνει κάθετες τομές στην περίμετρο, γιατί αλλιώς ζαρώνει και διπλώνει. Εκεί στο ζέσταμα, ξεκολλάμε και την πάνω μεμβράνη, που θα γίνει κι από μόνο του σιγά-σιγά λόγω της θερμοκρασίας.
Άντε να δούμε πόσο θα κρατήσει τώρα!
Μεμβράνη πήρα την πιο φτηνή κι αν θέλει κάποιος φίλος από εδώ να δοκιμάσει, ευχαρίστως να έρθω να του τη δώσω ή να το κάνουμε μαζί! Έχει μείνει αρκετή για δύο προβολείς τουλάχιστον!
Βάζω και μια φωτογραφία, αλλά δυστυχώς βράδυ με αναμμένο φως δεν κατάφερα να βγάλω καλή που να φαίνεται σωστά για να το καταλάβετε.
Καλή Κυριακή σε όλους μας!
ΥΓ: Αν έχει κάποιος ίνσταγκραμ...
Φώτης

Απ: Κίτρινος προβολέας
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 22, 2017, 12:06:10 μμ »

Αποσυνδεδεμένος carcano

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 2315
  • Terminator
  • Μοτοσυκλέτα: Moto Guzzi V8
Να υποθεσω οτι εισαι φιλος του ρετρο...

Η λαμπα σου ειναι Η4 εμπρος;

υπαρχουν ifa αν θυμαμαι καλα λαμπες κιτρινες...

σε κανα παλιο μαγαζι με αξεσουαρ αυτοκινητων θα βρεις στο 5ηρο.

Πολλες  :drink:
Keep riding.

Απ: Κίτρινος προβολέας
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 22, 2017, 02:39:26 μμ »

Αποσυνδεδεμένος artech

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • pausiphono
  • Μοτοσυκλέτα: Moto Guzzi V7 II Special
  • Πόλη: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα
Ευχαριστώ! Θα ψάξω! Δεν έχω καν ιδέα τι λάμπα φοράω μπροστά... :Think:
Φώτης

Απ: Κίτρινος προβολέας
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 22, 2017, 04:38:56 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Doom

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 815
  • Guzzista Greco
    • Guzzista Greco
  • Μοτοσυκλέτα: Cali/ V7 Special
  • Πόλη: Αθήνα
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2017, 04:44:29 μμ από Doom »

Απ: Κίτρινος προβολέας
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 22, 2017, 06:11:34 μμ »

Αποσυνδεδεμένος artech

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • pausiphono
  • Μοτοσυκλέτα: Moto Guzzi V7 II Special
  • Πόλη: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ!
 :icon3_goodpost:
Φώτης