Αποστολέας Θέμα: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση  (Αναγνώστηκε 75484 φορές)

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #45 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 01:05:01 πμ »

Αποσυνδεδεμένος lxar

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 259
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 1100
  • Πόλη: Σέρρες
Καλοταξιδη Ixar η Ιταλιδα σου !
Λοιοπν ... Επειδη ψαχνεσαι,δες τα παρακατω
1Ομορφο διακριτικο και φτηνο
.http://www.agostinimandello.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=345&category_id=43&option=com_virtuemart&Itemid=59&lang=en
2.Οτι μπαγκαζιερα και να βαλεις θες αυτο
http://www.agostinimandello.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=63&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=59&lang=en
3.Ρωτα τον Σωτηρη
α.αν εχει αλλαξει τον συνδεσμο της μπαρας του πισω αξονα με αυτο του Στελβιο[12 ευρω]
β.αν εχει κανει by pass την μιζα με την μπαταρια
γ.Αν εχει αλλαξει την αντλια βενζινης με μεταλικη [25 ευρω]
Αυτα για αρχη ...
Και παλι καλοταξιδη και καλη ανταμωση.

Υστ.Ετοιμασε τα σχεδια για να δουμε την Αμφιπολη !!!

χμ, με το Σωτήρη γίναμε φιλαράκια, μακάρι όλοι οι πωλητές να ήταν έτσι. Ό,τι και να πω είναι λίγο ρε παιδιά. Οπότε θα τον ρωτήσω να μου πει.
Προς το παρόν, τόσο η σχάρα όσο και το μασκάκι του agostini δεν μου γεμίζουν το μάτι. Το πιο όμορφο πράγμα που χω δει για φεριγκ είναι του 1200sport ή κάτι παρεμφερές. Μαύρο στο πλάι με την κεντρική ρίγα στο χρώμα της σέλας μου. Έτσι το φαντάζομαι δηλαδή. Άντε και με τον αετό(όχι του Μπιθικώτση) μπροστά.
Αισθητήρα πίεσης λαδιού κανείς πρόχειρο να αγοράσω έναν; Μου κάνει που και που το γνωστό κόκκινο λαμπάκι στο ταμπλό- service και αν κουνήσω λίγο τον αισθητήρα με μυτοτσίμπιδο έρχεται στα ίσα του.
Επίσης: Λάδια; Καμιά πρόταση για καλό(και φτηνό βεβαίως βεβαίως)
Τέλος...η πρότασή μου για παρουσίαση μηχανών; Τί λέτε; Να με συμπαθάτε για τον αέρα μου αλλά είναι ο ενθουσιασμός του πρωτάρη

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #46 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 12:08:31 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Dakota

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 652
    • Του Μήτσου το Μπλοκάκι
  • Μοτοσυκλέτα: Buzuki.....
  • Πόλη: Θεσσαλονίκη
Τον αισθητήρα λαδιού θα πας σας μια piaggio και θα αγοράσεις έναν καινούργιο. 10-12€ πρέπει να έχει. Πλέον τον έχουν φτιάξει.

Τα υπόλοιπα που σου λέει ο Thrilos σίγουρα δεν τα έχει αλλάξει ο Sotos γιατί δεν έκανε πολλά χλμ με το μηχανάκι.

Λάδια τα καλύτερα είναι αυτά που προτείνει το εργοστάσιο Agip 10-60 full συνθετικά.
16€/λίτρο στη Θεσσαλονίκη. Εγώ τα αγοράζω από τη Ρόδο με 11-12€/λίτρο αλλά έχει μεταφορικά οπότε συνήθως μαζεύω παραγγελίες από 2-3 για να συμπληρώσω ντουζίνα.

Αν θέλεις μου λες γιατί θα πάρω μέσα στον Οκτώβρη.
Πιστεύω σε έναν αετό 2κυλινδρο εκ τους αέρος ψυχόμενων. www.tou-mitsou-to.blogspot.gr

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #47 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 02:02:58 μμ »

Αποσυνδεδεμένος lxar

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 259
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 1100
  • Πόλη: Σέρρες
Τον αισθητήρα λαδιού θα πας σας μια piaggio και θα αγοράσεις έναν καινούργιο. 10-12€ πρέπει να έχει. Πλέον τον έχουν φτιάξει.

Τα υπόλοιπα που σου λέει ο Thrilos σίγουρα δεν τα έχει αλλάξει ο Sotos γιατί δεν έκανε πολλά χλμ με το μηχανάκι.

Λάδια τα καλύτερα είναι αυτά που προτείνει το εργοστάσιο Agip 10-60 full συνθετικά.
16€/λίτρο στη Θεσσαλονίκη. Εγώ τα αγοράζω από τη Ρόδο με 11-12€/λίτρο αλλά έχει μεταφορικά οπότε συνήθως μαζεύω παραγγελίες από 2-3 για να συμπληρώσω ντουζίνα.

Αν θέλεις μου λες γιατί θα πάρω μέσα στον Οκτώβρη.
Για το λάδι είμαι μέσα, το σερβις μπορεί να περιμένει λίγο. Τον αισθητήρα λαδιού να τον παραγγείλω στην Θεσσαλονίκή και όποτε κατεβώ να τον πάρω;
Αυτά που είπε ο Thirios, έχει κανείς το χρόνο και κυρίως τη διάθεση να μου πει τί και πως; Εννοώ οφελη.
Και πάλι συγγνώμη παιδιά, εγώ προειδοποίησα. Θα σας ΖΑΛΙΣΩ...
Οποιος βρεθεί Σέρρες κερνάω καφεδάκι ή σουβλάκι, θα χαρώ

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #48 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 01:24:21 πμ »

Αποσυνδεδεμένος guzzonord

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 231
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: 1200 Sport
  • Πόλη: Nord
Καλά χιλιόμετρα ιξάρ, προσεγμένη φαίνεται.

@ΠΟΛΥΣ ετοιμάζεσαι κι εσυ;  :D
Συνδρομή τέλος.

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #49 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 01:27:40 πμ »

Αποσυνδεδεμένος lxar

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 259
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 1100
  • Πόλη: Σέρρες
Ευχαριστώ! Lxar είναι :)

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #50 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 01:49:13 πμ »

Αποσυνδεδεμένος guzzonord

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 231
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: 1200 Sport
  • Πόλη: Nord
Λξαρ λοιπόν

τι εννοεί ο θρυλος θα σου τα εξηγήσει κάποιος από κοντά, γιατί θέλουν αρκετό γράψημο.

Για τα λάδια, για έναν παράξενο λόγο οι φίλοι μας οι Γερμανοί τα έχουν πολύ φτηνότερα

http://www.ebay.com/itm/Agip-ENI-I-Ride10W-60-Racing-Ol-Filter-Moto-Guzzi-Breva-1100-Bj-05-07-/310694631658?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item4856d7d8ea

56€ μαζί με φίλτρο
Συνδρομή τέλος.

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #51 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 12:36:15 μμ »

Αποσυνδεδεμένος lxar

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 259
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 1100
  • Πόλη: Σέρρες
καλή τιμή! πάρα πολύ καλή. Αν τη δει ο Dakota, ίσως να παραγγέλναμε ομαδικά;
να πω και το παράπονό μου, έκανα πατάτα. Μπήκα στο ebay ψάχνοντας για κράνος. Βλέπω το Schuberth C3 απο έναν ιταλό στα 169 ευρώ συν 20 μεταφορικά. Τρίβω τα μάτια μου, ξανακοιτάζω, τα ίδια. Επειδή είμαι κεφάλας, όμως και τους ιταλούς στο ebay τους φοβάμαι τον ρωτάω αν στέλνει ελλάδα και γιατί το νούμερο XXL το έγραφε XxL. Μου απαντά πως η δεν είδα καλά και πως έκανε 369. Και διαγράφει την πώληση. Χτύπησα το κεφάλι μου στον τοίχο, αν το αγόραζα ή θα έπρεπε να μου το στείλει ή θα τον κοκκίνιζα στην αξιολόγηση.

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #52 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 12:44:08 μμ »

Αποσυνδεδεμένος asotosios

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 1097
  • Τρείς & Ο Κούκος στο Θεατρο της Πραβίου 21...!!!
Λξαρ λοιπόν

τι εννοεί ο θρυλος θα σου τα εξηγήσει κάποιος από κοντά, γιατί θέλουν αρκετό γράψημο.

Για τα λάδια, για έναν παράξενο λόγο οι φίλοι μας οι Γερμανοί τα έχουν πολύ φτηνότερα

http://www.ebay.com/itm/Agip-ENI-I-Ride10W-60-Racing-Ol-Filter-Moto-Guzzi-Breva-1100-Bj-05-07-/310694631658?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item4856d7d8ea

56€ μαζί με φίλτρο

που να δεις αν παρεις 12αδα απο γερμανια...
8-9ευρω/λιτρο ΜΕ ΤΟ COURIER στην πορτα σου...!!!
Λέσχη περιήγησης (οχι απαραίτητα με μοτοσυκλέτας βάζουμε και βανακι...) και φωτογραφίας...Πραβιου 21 Ρουφ...!!!

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #53 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 12:46:00 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Dakota

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 652
    • Του Μήτσου το Μπλοκάκι
  • Μοτοσυκλέτα: Buzuki.....
  • Πόλη: Θεσσαλονίκη
56€ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 :o :o :o :o :o :o :o :o

Από εδώ θα πάρουμε!
Πιστεύω σε έναν αετό 2κυλινδρο εκ τους αέρος ψυχόμενων. www.tou-mitsou-to.blogspot.gr

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #54 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 01:05:21 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Dakota

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 652
    • Του Μήτσου το Μπλοκάκι
  • Μοτοσυκλέτα: Buzuki.....
  • Πόλη: Θεσσαλονίκη
Για τα λάδια κυκλοφορούν διάφορες "ιστορίες" ειδικά στο παλιό φόρουμ της Αττικής λέσχης 36ώρου και φωτογραφίας. Τις διαδίδουν ειδικά φωτογράφοι - ασφαλιστές επειδή έχουν κάνει 100.000 χλμ με ένα μηχανάκι που δεν πέρασε ποτέ τα 80 χλμ/ώρα.

ΟΛΑ τα λάδια για μοτοσυκλέτες είναι ακριβά. Τα υπόλοιπα είναι καλά για παπάκια. Τα σύγχρονα MG έχουν μικρότερες ανοχές σε σχέση με τα παλιά. Η μεταλλουργία προχώρησε ακόμα και στο Mandello!!! συνεπώς βάζεις λάδια 10-60w φουλ συνθετικά διαφορετικά θα τα καίει. Το μηχανάκι που αγόρασες από την αρχή έβαζε Agip. Κράτα την μάρκα και τον τύπο, ειδικά τώρα που τα βρήκαμε σε τέτοια τιμή.

Με φθηνότερα λάδια (μη συνθετικά ή πιο χοντρά) μπορεί να κάψει λίγο.
Αν και κάτω από 8-9€/ λίτρο δεν βρίσκεις λάδια εκτός από το lidl. Aς πούμε ότι κέρδισες 20€ το χρόνο. Ε και;;;;;

Ζορίζομαι κάθε χρόνο να βρω 135€ για τα τέλη κυκλοφορίας αλλά από τα λάδια δεν κάνω οικονομία.
Πιστεύω σε έναν αετό 2κυλινδρο εκ τους αέρος ψυχόμενων. www.tou-mitsou-to.blogspot.gr

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #55 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 02:07:40 μμ »

Αποσυνδεδεμένος lxar

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 259
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 1100
  • Πόλη: Σέρρες
Για τα λάδια κυκλοφορούν διάφορες "ιστορίες" ειδικά στο παλιό φόρουμ της Αττικής λέσχης 36ώρου και φωτογραφίας. Τις διαδίδουν ειδικά φωτογράφοι - ασφαλιστές επειδή έχουν κάνει 100.000 χλμ με ένα μηχανάκι που δεν πέρασε ποτέ τα 80 χλμ/ώρα.

ΟΛΑ τα λάδια για μοτοσυκλέτες είναι ακριβά. Τα υπόλοιπα είναι καλά για παπάκια. Τα σύγχρονα MG έχουν μικρότερες ανοχές σε σχέση με τα παλιά. Η μεταλλουργία προχώρησε ακόμα και στο Mandello!!! συνεπώς βάζεις λάδια 10-60w φουλ συνθετικά διαφορετικά θα τα καίει. Το μηχανάκι που αγόρασες από την αρχή έβαζε Agip. Κράτα την μάρκα και τον τύπο, ειδικά τώρα που τα βρήκαμε σε τέτοια τιμή.

Με φθηνότερα λάδια (μη συνθετικά ή πιο χοντρά) μπορεί να κάψει λίγο.
Αν και κάτω από 8-9€/ λίτρο δεν βρίσκεις λάδια εκτός από το lidl. Aς πούμε ότι κέρδισες 20€ το χρόνο. Ε και;;;;;

Ζορίζομαι κάθε χρόνο να βρω 135€ για τα τέλη κυκλοφορίας αλλά από τα λάδια δεν κάνω οικονομία.

Συμφωνώ απόλυτα. δεν θα βαλω κάτι άλλο από αυτό που ο κατασκευαστής προτείνει. Ποιός ο λόγος; Τώρα, για τα χιλιόμετρα, κρατάτε αυτό που λέει η εταιρία; τα αλλάζετε νωρίτερα;

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #56 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 02:19:52 μμ »

Αποσυνδεδεμένος SPONT

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 904
  • carpe throttle--anima guzzista
  • Μοτοσυκλέτα: στελλα,σουγκαρ,δημητρα
ελξαρ

στην δαλω αλλαζω λαδια κάθε 5000 χιλιομετρα
guzziholic

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #57 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 07:09:02 μμ »

Αποσυνδεδεμένος FANIS

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 1036
  • I believe in a twin iron eagle...
  • Μοτοσυκλέτα: Black widow-Bobos
  • Πόλη: Mandello del Loutrakio
Λάδια αυστηρά 10-60, η μάρκα δεν μας χαλάει, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει AGIP με 9 ευρώ περίπου το λίτρο, εδώ τελειώνει η συζήτηση.

Εγώ άλλαζα στα 10.000 χλμ, αλλά έκανα μόνο ταξίδια. Αν ήμουν Αθήνα και την ταλαιπωρούσα κάθε μέρα στα φανάρια, μπορεί να άλλαζα συχνότερα π.χ. 8.000 χλμ.

lxar, ασχολήσου με τη μηχανάρα σου μια φορά κάθε 10.000 χλμ σε θέματα συντήρησης και σπατάλα τον υπόλοιπο χρόνο σου καβαλώντας την...

δεν σπάει δεν χαλάει...

εμείς χαλάμε...
Η ζωή είναι ωραία!

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #58 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 08:16:46 μμ »

Αποσυνδεδεμένος thrylos

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 857
Αγαπητε Ixar
Η αλλαγη του συνδεσμου θα κανει πιο ομαλη την κινηση της μηχανης στις αλλαγες ταχυτητων.
Η αλλαγη του φιλτρου βενζινης και η παρακαμψη της μιζας ελαχιστοποιουν την πιθανοτητα να σε μεταφερει οδικη βοηθεια.
Ολες οι ενεργειες εχουν μικρο κοστος.
Δεν σου κανω τον ειδικο,καμμια σχεση,ειναι πεντε δεκα πραγματα που μαθαμε ...
Θα χαρω να τα πουμε και απο κοντα. ;)
MELODY PIPES !

Απ: BREVA 1100: Γενικές ερωτήσεις - Συζήτηση
« Απάντηση #59 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 08:54:03 μμ »

Αποσυνδεδεμένος thrylos

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 857
Ixar <Προς το παρόν, τόσο η σχάρα όσο και το μασκάκι του agostini δεν μου γεμίζουν το μάτι. Το πιο όμορφο πράγμα που χω δει για φεριγκ είναι του 1200sport ή κάτι παρεμφερές. Μαύρο στο πλάι με την κεντρική ρίγα στο χρώμα της σέλας μου. Έτσι το φαντάζομαι δηλαδή. Άντε και με τον αετό>

Αγαπητε Ixar αυτο που φανταζεσαι ειναι η τελεια λυση.
Τεχνικα ειναι εφικτο , υπαρχουν περιθωρια στην καλωδιωση και τοποθετειται ευκολα.
Χρειαζεσαι μαυρη μασκα με βαμενο το ασπρο κοματι στο χρωμα της σελλας και τις βασεις στηριξης.
Το ασπρο κοματι κυκλοφορει και σε ποιο ψηλη εκδοχη για να προσφερει καλυτερη καλυψη απ τον αερα.Μαλιστα σε φιμε ,ισως δεν χρειασθεις να το βαψεις.
Το κοστος αγγιζει τα 450 ευρω.
Απο το e bay ομως θα σου στοιχισει τα μισα.  ;)

Υστ.Η σχαρα ειναι μονοδρομος αν θελεις μπαγαζιερα


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 08:55:59 μμ από thrylos »
MELODY PIPES !