Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση/Απόψεις για τιμές παλαιών μοτοσυκλετών για ανακατασκευή....  (Αναγνώστηκε 11759 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Tux

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Guzzi 100% lover
Έχει καιρό που διαβάζω ενδιαφέροντα νήματα στο forum σας. Αν και με γοητεύουν πολύ οι Moto Guzzi, δυστυχώς δεν κατάφερα να αποκτήσω μία.
Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω (λόγω άγνοιας), αν είναι εφικτό να βρεθεί σε κακή κατάσταση, για αναπαλαίωση, μοτοσυκλέτα π.χ. 850 T/T3 με κανονική άδεια κυκλοφορίας.
Βέβαια το αγκάθι της ερώτησης είναι η τιμή να είναι γύρω απο τα 1500€.
Γενικότερα με ενδιαφέρει κάποια στιγμή αναπαλαίωση κάποιας που θα μου αρέσει, αλλά σε ρεαλιστική τιμή για την κατάστασή της. Διαβάζοντας Βρετανικά περιοδικά κλασσικών μηχανών, παρατηρώ ότι στην Ελλάδα είναι υπερεκτιμημένες οι μοτοσυκλέτες αυτής της κατηγορίας (χάλια κατάσταση). Ποια η άποψή σας για το θέμα?

Αποσυνδεδεμένος SPONT

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 904
  • carpe throttle--anima guzzista
  • Μοτοσυκλέτα: στελλα,σουγκαρ,δημητρα
 :icon4_hi: τουξ



από το 2010 που κοιταω αγγελιες ποτε δεν εχω βρει Τ3 (όχι Τ3 καλιφορνια)



1500 το βρισκω μαλλον αδυνατον



καλη τυχη και αν διαθεσεις τα διπλα+λιγα βρίσκεις Τ4 ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ


βαζεις ακτινωτες ζαντες και Τ3 στα καπακια και εισαι  :duim:


μια ταπεινη γνωμη
guzziholic

Αποσυνδεδεμένος Doom

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 815
  • Guzzista Greco
    • Guzzista Greco
  • Μοτοσυκλέτα: Cali/ V7 Special
  • Πόλη: Αθήνα
Την δεκαετία του 70 ( όπου και το T3), οι μοτοσυκλετες ήταν πολύ ακριβές γενικά και τα Guzzi ακόμα περισσότερο.
Δεν ξέρω και αν έγιναν εισαγωγή απο την τότε αντ/πεια, πάντως T3 με νούμερα  ελληνικά του '70  δεν έχω δεί ποτέ.

Τα Guzzi των 70's είναι πια κλασικές μοτοσυκλέτες με μικρά σχετικά νούμερα παραγωγής , όποτε ψηλότερες τιμές.

Ψάχνεις για κλασικό ή ρετρό?

Κοίτα και

http://www.moto.it
http://www.mobile.de

να πάρεις μια ιδέα

Αποσυνδεδεμένος thrylos

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 857
Καλως ηλθες ΤΟΥΞ  :duim:

Προσωπικα γνωριζω ενα Τ4 ενα Τ3 και ενα 850.

Τα καλα MG στην καλη τιμη συνηθως δεν προλαβαινουν να μπουν αγγελια οταν δινονται  :duim:
MELODY PIPES !

Αποσυνδεδεμένος Tux

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Guzzi 100% lover
Ναι ψάχνω κάτι σε ρετρό, να είναι σε κακή κατάσταση για αναπαλαίωση. Λόγω των δύσκολων οικονομικών αν βρω σε λογική τιμή θα ασχοληθώ. Εννοείται δεν ζητάω σε καλή κατάσταση που έχουν 3000+€. Αλλα δυστυχώς στη χώρα μας επικρατεί ο παραλογισμός και σε αυτόν τον τομέα. Βλέπουμε αγγελίες για παράδειγμα μόνο ένα πλαίσιο από όχι σπάνιο BMW...... 3000€. Οτι του κατέβει του καθενός ζητάει. Μπαίνει στο ιντερνετ, βλέπει μια παλιά μηχανή σε κατάσταση "βιτρίνας" 4000-5000€ και ζητάει ένα πλαίσιο 3000€. Είναι για γέλια αλλά και για κλάματα.
Στην Αγγλία βλέπουμε μια Sunbeam για παράδειγμα να τιμάται απο 1500 λίρες εώς 7000+ λίρες. Δίδεται "δικαίως" τεράστιο βάρος ΄της κατάστασής της, ώστε να διαμορφωθεί η τιμή. Οι άνθρωποι ξέρουν να εκτιμάνε. Δεν είναι αλλόφρονες. Η μια μηχανή για να έρθει στην κατάσταση της άλλης χρειάζονται ένα τσουβάλι χρήματα + ανυπολόγιστος χρόνος εργασίας. Αντίστοιχα για να αποτιμήσουμε ένα χρέπι, πρέπει να αφαιρέσουμε απο την τιμή της "βιτρινάτης" ένα τσουβάλι χρήματα και να εκτιμήσουμε τον ατελείωτο χρόνο εργασίας. Πως μπαίνουν ΟΛΑ στο ίδιο τσουβάλι στη χώρα μας........δεν μπορώ να το καταλάβω.
Γιαυτό και η αρχική μου ερώτηση ήταν "αν είναι εφικτό" να βρω μια τέτοιας κατάστασης, με τη λογική "υπάρχουν σε τέτοια κατάσταση ή έχουν εκλείψει και πλέον όλες είναι αναστημένες".

Αποσυνδεδεμένος Doom

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 815
  • Guzzista Greco
    • Guzzista Greco
  • Μοτοσυκλέτα: Cali/ V7 Special
  • Πόλη: Αθήνα
Small block θα βρείς μερικά, big block  δύσκολα και πρέπει να πέσεις στην περίπτωση.
Δεν ξέρω κάτι

Αποσυνδεδεμένος ο αχαριστος

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 833
  • Guzzi 100% lover
Καλησπέρα και από μένα,εγώ αυτό που θα σου πω να έχεις
υπομονή μήπως και βρεθεί κάτι,τώρα αν θες να δεις για small
block όταν το βρεις ξαναρώτα μας,ο κύκλος μας είναι μικρός
οπότε κάτι θα ξέρουμε για το συγκεκριμένο.
Αξιοπερίεργο είναι το να μπορεί ο καθένας με ευκολία να αναφέρει πόσα υπάρχοντα έχει και να μήν μπορεί να αναφέρει πόσους φίλους έχει.