Αποστολέας Θέμα: Ελαστικά για griso 1200  (Αναγνώστηκε 11280 φορές)

Ελαστικά για griso 1200
« στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 10:36:48 πμ »

Αποσυνδεδεμένος corsair

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Guzzi 100% lover
Καλημέρα σε όλους. Μιας κι έχει έρθει η ώρα αλλαγής ελαστικών στο GRISO, κάθε γνώμη ή άποψη είναι ευπρόσδεκτη. Λόγω της πολύ καλής απόδοσης (παρά τα χρονάκια τους) των μαμά ελαστικών Pirelli scorpion sync, προσανατολίζομαι πάλι σε Pirelli, αλλά εφόσον δεν ξαναβγαίνουν τα sync είμαι ανάμεσα σε DIABLO ROSSO II και ANGEL GT. Σύμφωνα με την εταιρεία τα δεύτερα είναι πιο κατάλληλα για ταξείδι και φορτίο και έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (έχουν και 50 euro παραπάνω).  Τα 50 δεν είναι θέμα, ούτε η μεγαλύτερη διάρκεια, το θέμα είναι να στρίβουν όπως τα DIABLO (αυτά όντως στρίβουν καλά?). Όποιος γνωρίζει και έχει όρεξη...

Απ: Ελαστικά για griso 1200
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 11:01:52 πμ »

Αποσυνδεδεμένος carcano

  • Συντονιστής
  • ****
  • Μηνύματα: 2315
  • Terminator
  • Μοτοσυκλέτα: Moto Guzzi V8
Μιας και μιλαμε για griso

τι ταξιδια και βαρος και δικαβαλα.....

Βαλε ή τα ιδια ή Diablo να χαιρεσαι το μηχανακι σου


εδω η ασφαλτος γλιστραει την επομένη της στρωσης.....

μαλακα λαστιχα μπας και γλιτωσουμε τιποτε....
 ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 02:12:11 μμ από carcano »
Keep riding.

Απ: Ελαστικά για griso 1200
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 01:17:53 μμ »

Αποσυνδεδεμένος lector

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 19
  • Guzzi 100% lover
Michelin Pilot Road 4 GT.
Θα ερθη η ημερα οπου ολοι θα καταλαβουν τι εστι Βασιλικον ελαστικον,και οι Ελληνικοι δρομοι ειναι το τελειον δοκιμαστηριον. 8)

Απ: Ελαστικά για griso 1200
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 10:45:40 μμ »

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Griso 1100
  • Πόλη: Μυτιλήνη
Griso 1100, σα να λέμε ίδιο πράγμα... Προσπαθώντας να μείνω σε αυτά που συνιστά το εργοστάσιο (ή όσο το δυνατόν πιο κοντά για κάποια που δεν υπάρχουν πια) κατέληξα στα michelin power pilot 2. Είμαι ήδη στην 3η φορά που τα έβαλα, και είμαι ευχαριστημένος. Δε λέω "απόλυτα", μεγάλη μπουκιά φάε κτλ... Κρατάνε, φρενάρουν, δε με φοβίζουν στο βρεγμένο (φοβάμαι απο μόνος μου) αλλά κυρίως.... στρίβουν. Ειδικά σε σχέση με τα metzeler m...(3 νομίζω? - δε θυμάμαι και καλά πια) είναι μέρα με τη νύχτα, θυμάμαι όταν έκανα την αλλαγή ένοιωθα το μηχανάκι 50 κιλά ελαφρύτερο, με τα metzeler το παρακάλαγα για να στρίψει... Τελευταία φορά πάντως που έβαλα τα michelin, παιζόμουν ανάμεσα σε αυτά και τα dunlop qualifier. Αυτά τα είχα κάποτε - ίσως να είχε αυτά όταν το πήρα - δε θυμάμαι πια πως ήταν στο βρεγμένο (δε νομίζω να με τρόμαζαν, κάτι τέτοια τα θυμάμαι), θυμάμαι όμως ξεκάθαρα ότι στρίβαν εξαίσια... Προτίμησα να μη βάλω τα dunlop γιατί πέτυχα σε προσφορά τα power pilot 2, ίσως την επόμενη φορά... Το road 4 που λέει ο lector, το σκεφτόμουν, μου πέφτει όμως κομματάκι αλμυρό, οπότε δε ρισκάρισα τη δοκιμή - αν μου ερχόταν στο griso πιο "βαρύ" απο το πpower pilot ή το qualifier, θα πέθαινα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2015, 10:57:57 μμ από DonRodrigo »
il capo dei bravi

Απ: Ελαστικά για griso 1200
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 10:57:46 μμ »

Αποσυνδεδεμένος lxar

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 259
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 1100
  • Πόλη: Σέρρες
Έχω τα Angel GT στη Breva. Πίσω έβαλα τα type A που είναι λιγο πιο ενισχυμένα. Άριστες εντυπώσεις, για αντοχή δεν μπορώ να πω ακόμη καθώς τα έβαλα το καλοκαίρι. Με λίγο ψάξιμο θα τα βρεις σε πολύ καλή τιμή. Βέβαια, Λέκτορος ομιλούντος, πάσα αρχή παυσάτω

Απ: Ελαστικά για griso 1200
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 08:27:57 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Guzzi 100% lover
  • Μοτοσυκλέτα: Breva 850, v35ii
  • Πόλη: Ροδος- Αθήνα
Angel GT

Τα φέρει φίλος σε Griso 1100 (2007).

Θα τα βάλω του χρόνου στη Breva.

Απ: Ελαστικά για griso 1200
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 06:02:36 μμ »

Αποσυνδεδεμένος corsair

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Guzzi 100% lover
Ok, thanks κύριοι, θα ληφθούν όλα υπόψη. Βέβαια η επιλογή καμιά φορά εξελίσεται σε εκπληξη. Αρκεί να σας θυμίσω το ανέκδοτο με τον billionnaire που ψάχνει να βρεί νύφη και αφού καταλήγει σε τρείς, τις υποβάλλει στο εξής test:
Μετά το γάμο αν σου δώσω 1 million usd τι θα το έκανες?
- Η πρώτη λέει ότι θα πήγαινε στα καλλίτερα spa και γυμναστήρια, θ’αγόραζε τα ακριβότερα ρούχα για να είναι όμορφη για κείνον, συνεχώς.
Ααα, αυτό είναι πολύ καλό, απάντησε ο billionnaire.
- Η δεύτερη λέει ότι θα το μοίραζε σε αγαθοεργίες ώστε να βοηθηθούν οι έχοντες αναγκη , αλλά και να αυξηθεί το κύρος του ζεύγους.
Πολύ σωστή σκέψη,  απάντησε ο billionnaire.
- Η τρίτη λέιε ότι θα το επενδύσει σε cds, repos etc, έτσι ώστε το αρχικό κεφάλαιο να αυγατίζει.
Μπράβο μωρό μου, έτσι πρέπει να σκέφτεται αυτός που θέκλει να επιχειρεί, απάντησε ο billionnaire.
Και τελικά......... διάλεξε αυτή που είχε τα μεγαλύτερα μπουζιά........ 

Απ: Ελαστικά για griso 1200
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 07:43:38 μμ »

Αποσυνδεδεμένος ο αχαριστος

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 833
  • Guzzi 100% lover
Που είσαι ρε Αποστόλη τελείωσε το μάζεμα;
Αξιοπερίεργο είναι το να μπορεί ο καθένας με ευκολία να αναφέρει πόσα υπάρχοντα έχει και να μήν μπορεί να αναφέρει πόσους φίλους έχει.

Απ: Ελαστικά για griso 1200
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 10, 2016, 08:49:03 πμ »

Αποσυνδεδεμένος corsair

  • Guzzisti
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Guzzi 100% lover
Sorry φίλοι μου, αλλά ξέχασα να κλείσω το θέμα, γεγονός που δεν πέρασε απαρατήρητο από τον πανταχού παρών και τα πάντα πληρών lector. Ok, τελικά έβαλα τα michelin pilot 4. Το αποτέλεσμα με δικαίωσε καθώς και εντός Αθηνών, αλλά και εντός καταρρακτώδους βροχής στο Βελούχι επί 90 λεπτά δεν ένιωσα ποτέ ανασφάλεια. Επιπρόσθετα, τα όρια κλίσης πλέον περιορίζονται από τις όποιες χειριστικές μου ικανότητες και όχι από το ελαστικό. Sir lector thanks (και όλους τους συμμετέχοντες).